Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.
Čistenie zubov patrí ku každodennej rutine, ktorú už vykonávame automaticky. Aj napriek rozšíreniu ponuky dentálnej hygieny na Slovensku sa ale stále nájde množstvo chýb, ktorým sa Slováci pri vykonávaní tejto činnosti nevyhýbajú. Toto sú tie najvýraznejšie z nich:
Prečo by fluorid nemal chýbať v zubnej paste
Dlhé roky sa vedú diskusie o účinkoch fluoridu na zdravie zubov. Prevažné množstvo štúdií ale potvrdzuje, že vďaka fluoridu je zubná sklovina chránená pred baktériami, ktoré spôsobujú zápal ďasien a zubný kaz. Odhaduje sa, že fluorid dokáže obmedziť pôsobenie týchto baktérií o 25 až 45 percent.
Prečo záleží na čase, ktorý venujeme čisteniu zubov
Prieskumy naznačujú, že väčšina ľudí si čistí zuby len po dobu 45 až 70 sekúnd, čo zďaleka nepostačuje. Škótsky dentálny klinický program efektivity (SDCEP) ako jeden z mnohých odporúča čistiť si zuby aspoň po dobu dvoch minút.
Prečo netreba preplachovať ústa po čistení zubov
Asi málokto si po umytí zubov chce nechať v ústach povlak zo zubnej pasty, a tak všetci podnikáme výplach čistou vodou. To by sme ale nemali – podľa zubárov je lepšie len vypľuť rezíduum zubnej pasty so slinami do umývadla a ústa nevyplachovať. Je totiž dôležité, aby nám časť fluoridu ostala na zuboch aj po umytí, vďaka čomu ochrana pred baktériami vydrží dlhšie.
Prečo je umývanie zubov pred spaním také dôležité
Aj keď vás pokúša spánok, vždy sa radšej premôžte a venujte dve minúty čisteniu chrupu. Počas spánku totiž ústa nevyprodukujú rovnaké množstvo slín ako cez deň, takže ďasná a zuby sa nevedia dostatočne efektívne chrániť pred vplyvom baktérií. Preto pomôže umyť si zuby pastou. Po ich umytí by sme už nemali nič jesť.
Prečo by sme mali obmedziť cukor
Okrem dôslednej ústnej hygieny posilníte zdravie zubov a ďasien aj tým, že obmedzíte príjem umelých sladidiel a cukru na 10 percent z prijatej potravy za deň. Spracované ovocné šťavy a limonády preto nahraďte surovým ovocím a vyhnite sa sladkostiam.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.