• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
12°Bratislava

Tieto preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu podľa expertov nemajú účinnosť

  • 8:54 12.09.2020
  • Bratislava
Tieto preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu podľa expertov nemajú účinnosť

Za najlepší prostriedok, ktorý zabraňuje šíreniu vírusu, sa aj naďalej považuje nosenie rúška, dodržiavanie sociálneho odstupu a vyhýbanie sa preľudneným priestorom.

Pandémia koronavírusu ovláda zem už viac ako polroka, a každý deň nás učí niečo nové. Vedci, ktorí denne pracujú na študovaní SARS-CoV-2, najnovšie spresnili, ktoré preventívne opatrenia nie sú pri zabraňovaní šírenia vírusu také účinné ako nosenie rúška, sociálny odstup a obchádzanie zaľudnených priestranstiev.

1. Rukavice pri nakupovaní

Americké Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) hlásia, že koronavírus sa nešíri prostredníctvom kontaminovaných povrchov, ale osoba, ktorá sa dotkne povrchu s vírusovou časticou, sa môže nakaziť, ak sa rukou následne dotkne úst, nosa alebo očí. Rukavice vás teda pred koronavírusom neochránia, ak sa často dotýkate tváre.

„Ja si rukavice do obchodu nedávam, ale predtým, ako idem, a aj keď sa vrátim, si vždy umyjem ruky,“ uviedol pre The Washington Post kalifornský epidemiológ Paul Volberding.

Podľa niektorých rukavice zbytočne dodávajú nakupujúcim falošný pocit bezpečia. „Ľudia si mýlia rukavice s magickými nábojmi. V skutočnosti sú len ďalším zdrojom kontaminácie,“ hovorí pre New York Magazine epidemiologička Ravina Kullarová, ktorá dodáva, že človek s rukavicami sa dotýka tváre rovnako často, ak nie aj častejšie, ako ten bez nich.

2. Dezinfikovanie zabalených potravín

Keďže vírus SARS-CoV-2 je mimo ľudského tela mimoriadne nestabilný, je nepravdepodobné, že by dlho prežil na povrchoch, ako sú obaly od jedla a potravín. Chemická a biomedicínska inžinierka z Mainskej univerzity Caitlin Howellová vysvetľuje, že mrazenie môže predĺžiť dobu nákazlivosti vírusu, no i tak k prenosu prostredníctvom povrchov dochádza len zriedka.

Ani imunobiologička Elizabeth Connicková svoje potraviny nedezinfikuje. „Robila som to asi týždeň, potom som si uvedomila, že keby sa vírus takto prenášal, asi by sme vedeli o viac prípadoch nákazy,“ povedala pre The Washington Post.

3. Karanténa pre knihy z knižnice

Po prepuknutí pandémie knižnice pristúpili k obmedzeniu, podľa ktorého musia vrátené knihy ostať niekoľko dní v karanténe, kým sa môžu ďalej požičiavať. Takéto opatrenie je užitočné, no týždňová karanténa je podľa prieskumov zbytočne dlhá.

Jeden výskum z júna 2020 napríklad zisťoval životnosť vírusových častíc na bežných knižničných materiáloch, ako je papier a obálka knihy. Zistilo sa, že vírus z týchto materiálov zmizol najviac po troch dňoch. Tento výsledok podporuje aj zistenie výskumu, ktorý skúmal životnosť vírusu na tvrdých obaloch kníh, obaloch DVD a stránkach knihy.

4. Karanténa pre doručené poštové zásielky

„Bolo by šokujúce, keby sa na jednom liste našlo dosť vírusových častíc na to, aby vás dokázali nakaziť,“ myslí si epidemiologička Rachel Grahamová, podľa ktorej izolácia poštových zásielok z tohto dôvodu nie je nutná.

Teplé letné počasie poskytuje zásielkam dodatočnú ochranu, pretože vysušuje vírusy na ich povrchu, čím oslabuje ich nákazlivosť.

5. Strach z upratovačiek a opravárov

Od začiatku pandémie sa ľudia vyhýbajú cudzím návštevám. Podľa expertov je však bezpečné príležitostne si vpustiť do domácnosti napríklad upratovačku alebo opravára, za podmienky, že majú nasadené rúško alebo inú ochranu dýchacích ciest a dodržiavajú iné bezpečnostné opatrenia (napríklad umývanie rúk mydlom a teplou vodou).

6. Zákaz plávania v bazéne

V bazénoch sa koronavírus nešíri rýchlejšie ako v iných priestoroch. Ak je voda chlórovaná, poskytuje ľuďom v nej dodatočnú ochranu pred vírusovými časticami.

„Respiračné patogény vo všeobecnosti nedokážu prežiť vo vode,“ uviedol pre Business Insider epidemiológ z Michiganu Joseph Eisenberg. Plávanie je relatívne bezpečné aj preto, že riziko nákazy po prehltnutí vody s obsahom vírusových častíc je nízke. Treba však pripomenúť, že v rámci navštevovaných kúpalísk a plavární je možnosť nákazy vysoká – nie však kvôli samotným bazénom, ale kvôli vysokej koncentrácii ľudí.

Ak by ste sa na plavárni či kúpalisku mali niečomu vyhnúť, sú to sprchy a prezliekarne. „Počas prezliekania noste masku; vojdite a vyjdite,“ uviedol pre Business Insider William Schaffner z Vanderbiltovej univerzity. „Vyhnite sa predĺženému blízkemu kontaktu s ľuďmi v interiéri.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencealert.com, cdc.gov, washingtonpost.com, businessinsider.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.