• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.3.2020Meniny má Vieroslava
Bratislava

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

  • 20:30 24.02.2020
  • Čína
Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

Nový koronavírus má schopnosť prežiť na povrchoch aj viac ako týždeň.

Čínska centrálna banka podniká kroky na dôkladné vyčistenie a dokonca zničenie bankoviek kvôli obavám, že nový koronavírus 2019-nCoV môže prežiť na povrchu peňazí a môže sa tak potenciálne šíriť, uvádza CNN. Z rovnakého dôvodu sú pozastavené aj zásielky z Číny, ktoré prechádzajú dlhšou kontrolou.

Zatiaľ nie je známa presná dĺžka času, ako dlho dokáže nový koronavírus prežiť. No ak je podobný iným ľudským koronavírusom, napríklad SARS a MERS, môže podľa novej štúdie zostať na povrchoch, ako je kov, sklo alebo plast, až deväť dní. Pre porovnanie, vírusy chrípky môžu na povrchoch prežiť iba 48 hodín.

V novej štúdii uverejnenej v časopise The Journal of Hospital Infection vedci analyzovali niekoľko desiatok publikovaných článkov o ľudských koronavírusoch. Chceli tak získať lepšiu predstavu o tom, ako dlho môže vírus prežiť mimo tela. Autori zistili, že tieto koronavírusy prežijú na povrchoch viac ako týždeň, ale niektoré z nich nezostávajú aktívne pri teplotách vyšších ako 30 stupňov Celzia. Autori tiež zistili, že tieto koronavírusy môžu byť účinne odstránené dezinfekčnými prostriedkami pre domácnosť.

Dôležité sú dezinfekčné prostriedky

Podľa štúdie môžu dezinfekčné prostriedky so 62 až 71% etanolom, 0,5% peroxidom vodíka alebo 0,1% chlórnanom sodným (bielidlo) účinne inaktivovať koronavírusy v priebehu jednej minúty. „Predpokladáme podobný účinok proti 2019-nCoV,“ uvádzajú vedci. Aj keď nový koronavírus je podobný kmeň ako koronavírus SARS, nie je jasné, či sa bude správať rovnako.

Podľa štúdie tiež nie je jasné, ako často sa ruky kontaminujú koronavírusmi po dotyku chorého pacienta alebo kontaminovaného povrchu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča používať na ruky dezinfekčné gély na báze alkoholu.

Je možné sa infikovať vírusom tak, že sa osoba dotkne kontaminovaného povrchu alebo predmetu a potom sa dotkne svojich úst, nosa alebo očí“. Podľa vedcov je však viac pravdepodobné, že sa vírus šíri z človeka na človeka prostredníctvom tesného kontaktu a respiračných kvapôčok z kašľa a kýchania, ktoré môžu pristáť na ústach alebo nose blízkej osoby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journalofhospitalinfection.com, cnn.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

VČERA - 19:52Zdravie

Skutočne by sme sa mali báť nezabalených potravín a jedla z donášky?

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

VČERA - 18:42Zdravie

Vedcom sa podarilo zistiť, že špecifický druh stravy výrazne spomaľuje boj tela proti infekcii.

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

VČERA - 18:20Zdravie

Skvalitnite výsledky lekárskych testov dodržiavaním správnych opatrení pred prehliadkou. Týchto 10 vecí pred návštevou lekára nerobte.

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

19:59 28.03.2020Zdravie

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

19:40 28.03.2020Zdravie

Aj pranie má svoje zásady, aby ste nešírili nový koronavírus.