• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Prečo by ste pri nakupovaní nemali nosiť rukavice

  • 20:26 01.04.2020
  • Svet
Prečo by ste pri nakupovaní nemali nosiť rukavice

Nosenie ochranných rukavíc pri nakupovaní nie je nutnosť, a dokonca vám to môže aj uškodiť.

Rady pri nakupovaní sa na nás v týchto dňoch valia z každej strany. Väčšina z nich sa týka nosenia rúšok alebo iných prostriedkov na zakrytie a ochranu dýchacích ciest, no niektorí tiež tvrdia, že by sme sa pri nákupe mali chrániť jednorazovými latexovými rukavicami.

Niektorí sú pri nakupovaní vynaliezaví, a ak sa doma alebo v obchode nedostanú k jednorazovým rukaviciam, natiahnu si aspoň zimnú kolekciu alebo obyčajné plastové sáčky.

Z bežného nákupu sa vďaka internetu stal strašiak, ktorého sa však najmä vďaka prijatým opatreniam proti šíreniu koronavírusu netreba toľko báť. Pokiaľ ide o rukavice, „tie by mohli narobiť viac škody ako úžitku,“ myslí si vedúca Centra životného prostredia, kontaktu s látkami a posudzovania rizika na Arizonskej univerzite Kelly Reynoldsová.

Rukavice sa pri šírení vírusov správajú ako ruky

Nový koronavírus sa do tela nedostáva cez pokožku na rukách, takže ich pred ním nemusíte ochraňovať. Ak sa niečoho dotknete v rukaviciach, ktorými potom chytíte niečo ďalšie, vírus môžete preniesť rovnako, ako keby ste sa toho dotkli rukou.

V prípade rukavíc je prenos vírusu v rámci rôznych povrchov dokonca o čosi pravdepodobnejší. „Priľnavé vlastnosti vírusov sa v rámci rôznych druhov líšia; je možné, že koronavírus sa ľahšie prichytí o povrch rukavíc ako o pokožku na rukách,“ hovorí Reynoldsová.

Nevýhoda rukavíc je aj v tom, že na rozdiel od rúk si ich nemôžete umyť a znovu použiť.

Falošný pocit bezpečia

Pri používaní rukavíc radi zabúdame na hygienu rúk. Ak ich okrem toho máte nasadené pri návšteve viacerých prevádzok a zariadení, je celkom možné, že v rámci týchto budov prenášate vírus. Ruky si naproti tomu dokážete po každom nákupe dezinfikovať gélom alebo umyť mydlovou vodou.

Málokto si ich hneď zloží

Problém nastáva aj pri skladaní rukavíc. Ak si ich nezložíte opatrne, všetky čiastočky, ktoré sa na nich usadili tým vytrasiete na seba aj do okolia.

„Správne skladanie rukavíc nie je banalita,“ hovorí Reynoldsová. „Vykonali sme štúdie, v rámci ktorých sme pozorovali zdravotníkov pri tom, ako si skladali rukavice, a asi až 30 percent z nich k tomu pristupovalo nesprávne – a to hovoríme o skúsených profesionáloch.“

Ako si správne zložiť ochranné rukavice

Najprv uchopte jednu rukavicu za okraj pri zápästí a stiahnite ju z ruky tak, aby sa prevrátila zvnútra navonok. Zloženú rukavicu držte v ruke. Rukou rovnakým spôsobom zložte rukavicu na druhej ruke tak, aby pritom obalila už zloženú rukavicu.

Zložené rukavice by ste mali hneď vyhodiť. „Ak sa ich správne nezbavíte, potenciálne môžete kontaminovať ďalšie povrchy a vystavujete sa tak zvýšenému riziku,“ hovorí Reynoldsová. Ak aj rukavice odstránite podľa tohto návodu, nevynechajte umývanie rúk.

Prečo zdravotníci nosia rukavice, a my by sme nemali?

Medzi zdravotníkmi a človekom v hypermarkete je markantný rozdiel. Ošetrovateľ nosí rukavice len krátko, kým je v priamom kontakte s pacientom. „Keď si nasadíte rukavicu, robíte tým službu pacientovi, a nie sebe. Takisto sa pritom nedotýkate predmetov v miestnosti,“ vysvetľuje Reynoldsová.

„Po tom, ako obslúžite pacienta, necháte rukavice v miestnosti, umyjete si ruky a pred vyšetrením ďalšieho pacienta si nasadíte nové rukavice, aby ste tak nešírili baktérie a vírusy,“ hovorí odborníčka. Ide teda o celkom rozdielny proces ako je nakupovanie, po ktorom vám stačí dôkladne si umyť ruky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, menshealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?