Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?
Pri horúčke či zvýšenej teplote väčšina z nás v prvom momente myslí hneď na chrípku či prechladnutie. V ojedinelých prípadoch ale tento stav môže naznačovať dlhodobý nedostatok vitamínu, ktorý je kľúčový pre tvorbu červených krviniek – B12.
Príznaky nedostatku vitamínu B12 neprichádzajú nárazovo. Často trvá aj niekoľko mesiacov, kým sa naplno prejavia, preto si ich ľudia neraz mýlia s inými poruchami.
Vysoká telesná teplota sa pri nedostatku B12 neprejavuje často, no nemožno ju úplne vylúčiť. O príznaku nedostatku vitamínu možno hovoriť najmä vtedy, keď sa horúčka dostaví náhle a bez zjavných príčin. U niektorých ľudí je horúčka nad 38 stupňov C sprevádzaná aj potením a rozhorúčenou pokožkou.
Výživová poradkyňa Helen Westová pre zahraničný portál o zdraví Healthline uviedla, že kým sa prejaví nedostatok vitamínu B12, môže prejsť aj niekoľko rokov, pričom diagnostika býva náročná.
„Veľmi zriedkavý príznak nedostatku B12 je vysoká teplota,“ vysvetľuje Westová. „Nie je jasné, prečo sa vyskytuje, ale niektorí lekári sa u pacientov stretli s vysokou teplotou, ktorú dokázali zmierniť nízkymi dávkami vitamínu B12.“
Ako rozoznať chrípku a nedostatok vitamínu B12
Keďže sa vysoká teplota pri nedostatku vitamínu dostavuje len zriedka, častejšie ju pripisujeme iným ochoreniam. Neraz sa vyskytuje pri zápale a môže byť tiež príznakom vírusových ochorení.
Na druhej strane nedostatok vitamínu B12 ľahko spoznáte aj podľa ďalších príznakov, ktoré sa vyskytujú častejšie. Ide napríklad o únavu, žltnutie pokožky, krátkosť dychu či problémy s trávením. Medzi ďalšie príznaky patrí aj nechutenstvo, sklony k násiliu, nervová labilita či znížená citlivosť prstov na rukách aj nohách.
V prípade, že máte podozrenie na nedostatok vitamínu B12, najlepším riešením je konzultácia s lekárom. B12 si môžete doplniť potravinovými doplnkami, no možno ho nájsť aj v prírodných zdrojoch, ako sú mliečne výrobky, vajcia, ryby, pečeň či hovädzie mäso.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.