Nedostatok vitamínu B12: Hlavné príznaky a ako ho doplniť

Mnoho ľudí má tohto vitamínu nedostatok, pričom si to ani neuvedomujú. Ako sa to prejavuje a prečo vitamín B12 vlastne potrebujeme?
Načo naše telo potrebuje vitamín B12?
Vitamín B12 je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do celého tela. Chráni tiež naše nervové tkanivá a spolu s kyselinou listovou sa podieľa na na metabolizme buniek.
Čítajte: Nedostatok vitamínu C: 8 hlavných príznakov
Pomáha tiež pri uvoľňovaní energie. Naše telo si nedokáže vitamín B12 samo vytvoriť. Je teda potrebné ho prijímať najmä zo stravy.
Kto trpí jeho nedostatkom najčastejšie?
- Ľudia s vekom vyšším ako 50 rokov
- Vegetariáni alebo vegáni
- Ľudia s autoimunitnými a chronickými ochoreniami
- Ľudia trpiaci podvýživou alebo po operácii v oblasti brucha
- Chronickí alkoholici
Príznaky nedostatku vitamínu B12
Dlhotrvajúca vyčerpanosť a únava – vitamín B12 je potrebný na fungovanie metabolizmu a ak ho máme nedostatok, metabolizmus spomalí. Výsledkom je pocit únavy až vyčerpania.
Necitlivosť a brnenie – môžete ho pocítiť v končekoch prstov na rukách aj nohách. B12 totiž pomáha nervovému systému a ak je ho nedostatok, nervové zakončenia sú menej citlivé.
Čítajte: Sedem varovných signálov, že nemáte dostatok bielkovín
Nízky tlak – Nedostatok vitamínu B12 zvyčajne značí anémiu, ktorá sa prejavuje aj nízkym tlakom. B12 pomáha telu produkovať červené krvinky, ktoré potom do tela roznášajú kyslík.
Problémy so štítnou žľazou – Ak máte nedostatok B12, môžete mať zníženú činnosť štítnej žľazy, teda hypotyreózu. Štítna žľaza potrebuje ku správnemu fungovaniu viac živín a jednou z nich je aj vitamín B12.
Problémy s kognitívnymi funkciami – Problémy s pamäťou a premýšľaním môže spôsobovať aj nedostatok B12. Vďaka nemu si totiž mozgové bunky vytvárajú nové spojenia, vďaka ktorým sa rozširuje aj naša pamäť.
Čítajte: Nedostatok vitamínu D: Top 9 varovných signálov
Neplodnosť – Chronický a dlhodobý nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť problémy s plodnosťou u žien aj u mužov. Najmä u žien ale má B12 dopad na ovuláciu a tvorbu vajíčka. Môže sa tiež podieľať na problémoch s donosením plodu.
Takto si ho môžete doplniť
To, či máte nedostatok tohto vitamínu, môžu potvrdiť krvné testy. B12 si môžete doplniť prirodzene tak, že budete konzumovať suroviny, ktoré ho obsahujú. Tu patrí mäso, ryby, vajíčka, mlieko a mliečne výrobky. Inou alternatívou je konzumovať ho vo forme tabliet. O tejto možnosti sa ale poraďte s vašim lekárom.

Jogurt pomáha proti nepríjemnému dychu po jedení cesnaku
Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla.

Týchto 5 potravín nebudete chcieť viac jesť, keď zistite, čo sa v nich nachádza
Mnohým ľuďom sa pri týchto zisteniach obracal žalúdok.

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!
Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci
Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?
Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.