Tieto dve spánkové polohy zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby

Zabráňte vzniku najčastejšej formy demencie správne zvolenou spánkovou polohou. Týmto dvom sa treba vyhnúť.
Demencia je súhrnné pomenovanie skupiny príznakov, ktoré súvisia s postupným slabnutím funkcií mozgu. Existuje niekoľko rôznych druhov tohto degeneratívneho ochorenia, pričom najznámejším z nich je Alzheimerova choroba.
Skorá diagnostika pomáha spomaliť progres Alzheimerovej choroby, preto je veľmi dôležité spoznať prvé príznaky. Medzi tie najčastejšie patria aj ťažkosti so sústredením, zmeny nálady a pomalšie myslenie.
Riziko Alzheimerovej choroby sa dá obmedziť niekoľkými spôsobmi, medzi ktoré rozhodne patrí zdravá životospráva a dostatok spánku. Je však dôležité poznať spánkovú polohu, ktorá je pre vás z tohto hľadiska najbezpečnejšia. Odborníci sa totiž nazdávajú, že spanie na bruchu alebo na chrbte môže vznik ochorenia len podporiť.
Podľa vedcov zo Stony Brook University v New Yorku spánok na boku zlepšuje prúdenie glymfatického systému, ktorý slúži na odčerpávanie odpadových chemikálií z mozgu. Ľudia aj zvieratá sa vyvinuli tak, aby preferovali spánok na boku, o čom má svedčiť aj tento fakt.
„Mnohé typy demencie sa spájajú s problematickým spánkom. Ochorenie často súvisí s problémami so zaspávaním,“ hovorí doktor Maiken Nedergaard, ktorý sa podieľal na výskume. „Čoraz viac vedcov uznáva, že tieto ťažkosti so spánkom môžu urýchliť stratu pamäte pri Alzheimerovej chorobe.“
Podľa Nedergaarda je zaujímavé, že u ľudí aj zvierat je spánok na boku najobľúbenejšou polohou. „Zdá sa, že sme si zvykli na laterálnu spánkovú polohu kvôli lepšiemu prečisteniu mozgu od odpadových produktov metabolizmu, ktoré sa v ňom hromadia, kým sme hore,“ hovorí.
Riziko demencie môžete znížiť aj po prebudení – stačí si do šálky namiesto kávy naliať zelený čaj. Ten obsahuje flavonoly, ktoré chránia mozog pred proteínmi, ktoré spôsobujú vznik Alzheimerovej choroby.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.