• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
15°Bratislava

Prejavy Alzheimerovej choroby sa často pripisujú starnutiu

  • 9:41 16.03.2016
  • Bratislava
Prejavy Alzheimerovej choroby sa často pripisujú starnutiu

Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie, v dôsledku ktorej sa podľa Albertyovej váha mozgu môže znížiť aj o pätinu.

Prvé prejavy Alzheimerovej choroby sa podľa skúseností odborníkov z praxe často pripisujú starnutiu, stresu alebo depresii. Hlavným z varovných príznakov tohto degeneratívneho ochorenia mozgu je zhoršovanie pamäti, najprv sa stráca krátkodobá, neskôr aj dlhodobá. "To je to, kam som dala doklady, kde mám okuliare, to sú tie prvé prejavy, nehovoríme ešte o demencii, sú to jej varovné príznaky," vysvetľuje psychiatrička Viera Albertyová.

Porucha pamäti je základným a zväčša prvým príznakom ochorenia, reč a úsudok bývajú postihnuté neskôr. Pamäťové poruchy sa prejavujú ľahkou stratou schopnosti spomenúť si na nedávne udalosti alebo skutočnosti, či schopnosti šoférovať auto. Neskôr sa k nim pridružia zmeny osobnosti a pokles kognitívnych funkcií, schudobnie abstraktné myslenie i schopnosť racionálne uvažovať. Človek zlyháva v posudzovaní a riešení jednoduchých úloh. Špecifickým prvkom je zmena osobnosti – apatia, strata záujmu o okolie, o iných a izolácia.

Človek s demenciou často trpí depresiou a poruchami spánku. V strednej fáze ochorenia človek prestáva chápať nové informácie, nezriedka sa stratí aj v známom prostredí. Má porušenú dlhodobú pamäť, je ohrozený pádmi, potrebuje pomoc pri bežných činnostiach. Pridajú sa zmeny v správaní i úplná časopriestorová dezorientácia. V pokročilom štádiu pacient prestáva chodiť, vykonávať bežné činnosti, môže mať problémy s inkontinenciou. Krátkodobá a dlhodobá pamäť sa úplne stratia, môže sa pridružiť problém s prehĺtaním.

Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie, v dôsledku ktorej sa podľa Albertyovej váha mozgu môže znížiť aj o pätinu. Lepšej informovanosti o problematike chce pomôcť prebiehajúca kampaň Spolu proti demencii v rámci celosvetovej iniciatívy Týždeň mozgu. V bratislavskom Centre MEMORY sa tak aj dnes môžu záujemcovia zúčastniť na prednáškach, zážitkových terapiách či objednať sa na testovanie pamäti.

Prevenciou vzniku Alzheimerovej choroby je zdravý životný štýl, dostatok pohybu, ale najmä zachovanie mentálnej aktivity. K oddialeniu choroby prispievajú aj aktivity ako zaujímanie sa o svet okolo seba, lúštenie krížoviek či čítanie. Dôležitá je aj pestrá strava s dostatkom vitamínov a minerálov, ktoré sa vo vyššom veku horšie vstrebávajú.

Ochorenie prvýkrát identifikoval v roku 1907 nemecký lekár Alojz Alzheimer, po ktorom dostalo meno. Alzheimerovou chorobou trpí približne dvakrát viac žien nad 65 rokov ako mužov. Tento rozdiel sa však nevysvetľuje len dlhovekosťou žien, ale aj tým, že ochorenie je u žien spojené s nedostatkom hormónu estrogénu po menopauze. Ľudia s týmto ochorením žijú po jeho diagnostikovaní v priemere od osem do desať rokov.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

DNES - 7:50Zaujímavosti

V stredu 28. októbra uplynie 102 rokov od vzniku ČSR.

Video: YouTuber si kvôli konfliktu v servise podpálil vlastný Mercedes

Video: YouTuber si kvôli konfliktu v servise podpálil vlastný Mercedes

VČERA - 22:03Zaujímavosti

Pohľad na horiace auto mu zrejme nijako neublížil. Ruský YouTuber si totiž pri natáčaní nebezpečného klipu dokonca stihol pripraviť obed.

Video: Ovca zistila, ako funguje trampolína

Video: Ovca zistila, ako funguje trampolína

VČERA - 21:41Zaujímavosti

Trampolínu si neužili len deti, ale aj zvieracia návšteva.

Video: Kuriéra čakalo pred dverami nepríjemné prekvapenie, z tohto takmer dostal infarkt

Video: Kuriéra čakalo pred dverami nepríjemné prekvapenie, z tohto takmer dostal infarkt

22:12 26.10.2020Zaujímavosti

Majitelia domu mali prichystané nepríjemné prekvapenie.

Ako vplýva migrácia na kriminalitu: Štatistiky z USA všetkých prekvapili

Ako vplýva migrácia na kriminalitu: Štatistiky z USA všetkých prekvapili

21:01 26.10.2020Zaujímavosti

Štúdia ukazuje, že nelegálne prisťahovalectvo má veľmi malý vplyv na mieru kriminality.