Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Ženy v prechode alebo po menopauze sa často stretávajú s prejavmi bujnenia hormónov, medzi ktoré patrí aj nadmerné potenie a návaly tepla. Ako však ukázala analýza 23.365 dobrovoľníčok, tieto klasické príznaky sa spájajú so zvýšeným rizikom niektorých ochorení.
Odborníci z Austrálie tvrdia, že ženy, ktoré sa v ktoromkoľvek veku (teda nie len počas menopauzy) stretávajú s návalmi tepla a nočným potením, čelia vyššiemu riziku infarktu v porovnaní so ženami, ktoré takéto problémy nemajú.
Ukázalo sa aj to, že riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení je o 70 percent vyššie u tých žien po menopauze, ktoré sa stretávajú so spomínanými príznakmi, ktoré sa tiež zvyknú označovať ako vazomotorické.
V prípade, že pociťujete vazomotorické príznaky ešte pred prechodom, riziko ochorenia srdca a ciev u vás vzrastá o 40 percent v porovnaní s inými ženami.
„Dodnes nebolo jasné, či vazomotorické symptómy súvisia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ale teraz už vieme, že to tak je,“ tvrdí expert na verejné zdravotníctvo Dongshan Zhu z Queenslandskej univerzity, ktorý stojí na čele štúdie.
Vedeckému tímu sa okrem spomínaných skutočností podarilo odhaliť, že o riziku kardiovaskulárnych ochorení rozhoduje viac intenzita návalov tepla a potenia ako ich pravidelnosť či dĺžka.
„Zistili sme, že u žien s vážnymi vazomotorickými príznakmi existuje viac ako dvakrát vyššia šanca vzniku nefatálnej kardiovaskulárnej príhody v porovnaní so ženami, u ktorých sme nepozorovali žiadne príznaky,“ vysvetlil Zhu.
Tieto zistenia by mohli pomôcť včas identifikovať ženy s vyšším rizikom srdcovo-cievnych ochorení, aby sa tak mohlo pristúpiť k preventívnym opatreniam.
Čo sú návaly tepla?
Väčšina žien sa počas menopauzy stretne s návalmi tepla, ktoré sa opisujú ako náhly pocit horúčavy, ktorý zdanlivo vzniká bez príčiny a postupne prechádza do celého tela. Môže ich sprevádzať potenie, búšenie srdca alebo začervenanie v tvári.
Návaly tepla môžu začať niekoľko mesiacov alebo rokov pred začiatkom menopauzy. Zvyčajne potom pokračujú niekoľko ďalších rokov po poslednej menštruácii.
K návalom tepla dochádza vplyvom hormónov, ktoré zodpovedajú za ovládanie telesnej teploty, ale môžu ich vyvolať aj niektoré jedlá a aktivity:
- pikantné jedlá
- kofeín a alkohol
- fajčenie
- vysoká teplota prostredia
- hrubé, nepriepustné oblečenie
- stres alebo úzkosť
- niektoré druhy onkologických liečiv
- iné druhy liekov
- niektoré ochorenia (poruchy štítnej žľazy, cukrovka, tuberkulóza)

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.