• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Štvrtok, 25.4.2019Meniny má Marek
26°Bratislava

Nepríjemný príznak menopauzy, o ktorom ste ešte nepočuli: Prečo vzniká a ako ho odstrániť?

 • 20:10 26.07.2018
 • Bratislava
Nepríjemný príznak menopauzy, o ktorom ste ešte nepočuli: Prečo vzniká a ako ho odstrániť?

Medzi menej známe, no zato veľmi časté príznaky menopauzy patrí aj táto nepríjemnosť, ktorej sa dá zbaviť len s ťažkosťami. Naučte sa s ňou bojovať ešte dnes.

Hormonálne zmeny počas menopauzy vyvolávajú rad problémov s pokožkou – návaly tepla, nadmerné potenie, vysychanie pokožky a jej rýchle starnutie. Počuli ste však o tom, že menopauza môže vyvolať aj nepríjemné svrbenie pokožky?

Počas menopauzy dochádza k zníženiu hladiny estrogénu. Estrogén je známy vďaka tomu, že pomáha zvláčňovať pokožku urýchľovaním výroby prírodného oleja a kolagénu. Kolagén zas môžete poznať kvôli jeho zázračným schopnostiam udržať pokožku pevnú a napnutú.

Pokles hladiny prírodných olejov a kolagénu v pokožke má na svedomí jej vysychanie a stenčovanie, čo sa môže prejaviť aj svrbením. Okrem toho sa pokožka stáva citlivejšia na dráždivé mydlá a saponáty.

U niektorých žien môže svrbenie sprevádzať aj mravčenie, škriabanie alebo znecitlivenie pokožky. V ďalších prípadoch tiež dochádza k už spomínanému vysychaniu pokožky, tvorbe vyrážok alebo začervenaniu.

Problémy sa môžu prejaviť aj „tam dole“

Počas menopauzy alebo po nej môžete v dôsledku poklesu estrogénu tiež pociťovať vaginálne problémy. Podobne, ako iné časti, aj táto časť ľudského tela vás môže dlhodobo svrbieť. Problémy v tejto oblasti sa zvyknú prejaviť aj bolesťami pri pohlavnom styku.

Ako zahnať nepríjemné svrbenie pomocou domácich receptov

Svrbeniu pokožky sa dokážete vyhnúť zmenou jedálnička a dodržiavaním vhodných postupov pri starostlivosti o pokožku. Svrbenie dokážu zahnať aj nasledovné recepty:

Studený obklad

Podráždenú pokožku okamžite upokojí chladný vlhký obklad. Ak svrbenie narúša váš spánok, nechajte si obklad priložený na mieste aj počas noci.

Kúpeľ z ovsených vločiek

Svrbenie dokáže zastaviť aj kúpeľ z koloidných ovsených vločiek. Koloidné vločky sa predávajú vo forme prášku a sú známe svojimi blahodarnými účinkami na pokožku. Môžete si ich vyrobiť aj doma – stačí, ak nadrobno pomeliete (napríklad v mlynčeku na kávu) ovsené vločky, a požadované množstvo pridáte do kúpeľa.

Pravidelné nanášanie krému alebo oleja

Pravidelným zvlhčovaním vyschnutej pokožky po kúpaní či sprchovaní dosiahnete dôkladnejšie hydratovanie. Týmto krokom tiež eliminujete jej svrbenie. Ak chcete siahnuť po skutočne prírodných alternatívach krémov a olejov, investujte do kokosového oleja alebo gélu s obsahom aloe vera.

Čomu sa vyhnúť počas menopauzy

Pravdepodobnosť svrbenia pokožky dokážete minimalizovať, ak sa počas menopauzy vyhnete týmto chybám:

 • Nekúpte a nesprchujte sa v horúcej vode. Horúca voda totiž dokáže ukrátiť pokožku o prírodné oleje. Ak máte podráždenú pokožku, na kúpanie využívajte len mierne teplú vodu.
 • Nešúchajte sa uterákom. Tento zlozvyk dokáže podráždiť narušenú pokožku ešte viac. Namiesto toho sa sušte len jemným prikladaním osušky na mokrú kožu.
 • Neškrabte sa. Je to síce lákavé, ale skúste čo najviac odolať škrabaniu pokožky. Ako sme už spomínali, najrýchlejším a najšetrnejším spôsobom, ako zahnať svrbenie, je aplikovať studený obklad.
 • Nepoužívajte parfumovanú kozmetiku. Parfumované mydlá a krémy obsahujú dráždivé chemikálie, ktoré môžu vyvolať ďalšie podráždenie. Namiesto toho hľadajte varianty pre suchú a podráždenú pokožku.
 • Vyhýbajte sa alkoholu a nikotínu. Obe tieto látky podporujú vysychanie pokožky a môžu stáť aj za jej predčasným starnutím.
 • Noste ľahké a jemné odevy. Bavlna a voľné oblečenie iritujú pokožku v oveľa menšej miere ako napríklad vlna alebo syntetické tkaniny.
 • Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu. Pri pobyte vo vonkajšom prostredí sa tiež odporúča venovať zvýšenú pozornosť aplikácii krému s vysokým ochranným faktorom.
 • Nezabúdajte na pitný režim. Ak vás svrbí pokožka, je dosť možné, že ste dehydrovaní. Určite dbajte na správny pitný režim!
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, medicalnewstoday.com, Foto: Wikimedia Commons
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Draslík, horčík alebo vápnik? Iba jeden z týchto minerálov má výrazný účinok na krvný tlak

Draslík, horčík alebo vápnik? Iba jeden z týchto minerálov má výrazný účinok na krvný tlak

DNES - 8:21Zdravie

Podľa štúdie ľudia často neprijímajú dostatok tohto minerálu zo stravy.

Prečo nie je dobrý nápad umývať surové kuracie mäso?

Prečo nie je dobrý nápad umývať surové kuracie mäso?

VČERA - 19:24Zdravie

Aj keď ste na to dodnes boli zvyknutí, nadišiel čas rozlúčiť sa s umývaním surového kuracieho mäsa. Prečo?

Pri rakovine kože je najdôležitejšia včasná diagnostika, pripomínajú odborníci

Pri rakovine kože je najdôležitejšia včasná diagnostika, pripomínajú odborníci

VČERA - 16:55Zdravie

Rakovine kože možno jednoducho predchádzať, no napriek tomu sa jej výskyt na Slovensku zvyšuje.

Ženy by mali myslieť na prevenciu rakoviny prsníka, pripomína lekár

Ženy by mali myslieť na prevenciu rakoviny prsníka, pripomína lekár

VČERA - 9:03Zdravie

"Je potrebné zvyšovať zdravotnú uvedomelosť obyvateľstva," hovorí primár Oddelenia pre ochorenia prsníkovej žľazy v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave Vladimír Bella.

Dôležitý vitamín zabraňuje poškodeniu mozgu, mnohí ho však majú nedostatok

Dôležitý vitamín zabraňuje poškodeniu mozgu, mnohí ho však majú nedostatok

20:57 23.04.2019Zdravie

Nedostatočné hladiny tohto vitamínu sú spojené so zmenšením objemu mozgu.