Trvalé následky koronavírusu: Tento príznak pacientom ostal aj po prekonaní COVID-19

Jeden z desiatich pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa ani po vyliečení príznaku nezbavil.
Strata chuti a čuchu sa považuje za jedny z hlavných príznakov Covid-19 spolu so suchým kašľom a vysokou teplotou. Nový výskum uvádza, že jeden z desiatich pacientov, ktorí pre koronavírus stratili tieto zmysly, o ne príde natrvalo.
Vedci zbierali údaje od talianskych pacientov a zistili, že 49% z nich znovu získalo zmysly po vyliečení z vírusu. 40% hlásilo zlepšenie a 10% uviedlo, že sa ich príznaky zhoršili. Vedci varovali, že tisíce ľudí môžu kvôli koronavírusu čeliť dlhodobým zdravotným problémom.
Svoje zistenia publikovali v časopise JAMA Otolaryngology - Head and Neck Surgery. Vedci skúmali 187 Talianov, ktorí sa nakazili koronavírusom, ale neboli hospitalizovaní.
Keď im bola diagnostikovaná choroba COVID-19, boli požiadaní, aby ohodnotili svoj čuch a chuť. O mesiac neskôr znovu hodnotili svoje zmysly. 113 účastníkov uviedlo, že u nich došlo k zmene čuchu a/alebo chuti.
U závažných prípadov koronavírus ovplyvnil aj nervové bunky
Zatiaľ čo 55 účastníkov uviedlo, že sa úplne zotavilo, 46 uviedlo, že sa ich príznaky zlepšili a 12 zistilo, že ich príznaky zostali rovnaké, alebo sa zhoršili. Pacienti, ktorí uviedli, že mali závažné príznaky, tvrdili, že im trvalo dlhšie, kým sa zotavili.
Doktor Joshua Levy, špecialista na lekárskej fakulte Emory University, v štúdii odporučil pacientom s dlhodobými príznakmi, aby zvážili trénovanie čuchu, aby znovu získali svoje zmysly.
Spoluautorka štúdie Claire Hopkinsová uviedla, že niektorí ľudia sa zotavujú rýchlejšie ako ostatní v závislosti toho, koľko buniek bolo koronavírusom postihnutých. V rozhovore pre BBC dodala:
„U ľudí, ktorí sa zotavujú rýchlejšie, je pravdepodobné, že vírus ovplyvnil iba bunky na vrchnej vrstve nosa. U tých, ktorí sa zotavujú pomalšie, mohlo dôjsť k tomu, že vírus ovplyvnil aj nervy zapojené do čuchu. Môže trvať dlhšie, kým sa tieto nervové bunky opravia a regenerujú.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.