• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

  • 21:06 25.05.2020
  • Svet
Experti varujú: Pre koronavírus by ste sa mali vzdať týchto potravín

Na to, aby sme sa vyhli celosvetovým pandémiám aj v budúcnosti, by sme mali zmeniť svoje stravovanie.

Lekári varujú spoločnosť, že pre prevenciu budúcich pandémií by sme mali drasticky obmedziť príjem mäsa. Kým prebieha celosvetová pandémia koronavírusu, podľa expertov sa zabúda na riziká rozširovania chorôb vo veľkochove zvierat.

Celý svet upiera zrak na Čínu a jej ilegálny trh s exotickými zvieratami, odkiaľ sa nový koronavírus pravdepodobne rozšíril. No podľa expertov sa problém s ochoreniami netýka len Číny a exotických zvierat.

Veľkochov zvierat v stiesnených podmienkach je ideálny na šírenie chorôb

Drvivá väčšina nových infekčných chorôb, ktoré sa objavili u ľudí za posledné storočie, bola spôsobená chovom zvierat a zmenou ich biotopov, či už to bola prasacia chrípka z ošípaných, vtáčia chrípka či španielska chrípka z chovu hydiny. Vysoká spotreba mäsa má za následok veľkochov zvierat v stiesnených podmienkach.

To „poskytuje ideálne podmienky na vznik nových infekcií s epidemickým a pandemickým potenciálom“, ako aj potrebu rozsiahleho používania antibiotík u zvierat, čo „prispieva ku kríze antibiotickej rezistencie u ľudí,“ uviedla doktorka Shireen Kassamová pre Metro Online. Ako dodala: "Ostatných 100 rokov ukázalo, že pandémie budú pokračovať, pokiaľ nezmeníme spôsob, akým sa stravujeme a ako sa vyrába naše jedlo.“

Vírusy sa môžu v budúcnosti vracať

Ochorenia sa šíria primárne v uzavretých priestoroch a nie je možné nasýtiť 8 miliárd ľudí iba chovom zvierat vo výbehoch. Experti pochybujú, že na návrat k normálu nám bude stačiť liek alebo vakcína. Okrem vírusu HIV existuje len veľmi málo vírusov, na ktoré máme veľmi účinné lieky.

Vakcína naše problémy nemusí vyriešiť z toho dôvodu, že existuje riziko mutácie, pre ktoré sa môže pandémia v budúcnosti vracať. "Musíme sa poučiť z našich chýb. Musíme zmeniť využívanie pôdy, aby sme pestovali fazuľu a strukoviny, potrebujeme zmenu systému,“ uviedla Kassamová.

Musíme prehodnotiť dôležitosť mäsa na našich tanieroch

Obmedzenie veľkochovu zvierat by nielenže znížilo hrozbu ďalších ochorení, ale zlepšilo by aj celkové verejné zdravie. Výskum Oxfordskej univerzity v roku 2019 zistil, že potraviny s najväčšími negatívnymi dopadmi na životné prostredie, ako je nespracované a spracované červené mäso, boli spojené s najväčším zvýšením rizika ochorení.

Na druhú stranu zdravé rastlinné potraviny (celozrnné obilniny, ovocie, zelenina, strukoviny), orechy a niektoré rastlinné oleje s vysokým obsahom nenasýtených tukov, napríklad olivový olej, majú najmenší vplyv na životné prostredie.

„V našej kultúre je zakorenené, že potrebujeme mäso ako jadro našich jedál, a to musíme prehodnotiť. Ak máte mäso na tanieri, je to voľba, ktorú robíte pre chuť, nie pre výživné látky,“ pripomína Kassamová. Podľa nej by sme mali k mäsu v našich jedlách pristupovať skôr ako k menšej prílohe, než k hlavnému jedlu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk, ox.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.