U starších ľudí infekcia koronavírusom prebieha inak. Na tieto príznaky si dávajte pozor

U starších ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zistili neobvyklé príznaky.
Dýchavičnosť, nepretržitý suchý kašeľ a horúčka sú typické príznaky koronavírusu, ale seniori ich nemusia mať. Namiesto toho vykazujú rôzne atypické príznaky ochorenia COVID-19, ktoré môžu u lekára komplikovať správnu diagnózu.
U seniorov sa môžu prejaviť zvláštne symptómy, ako je strata chuti do jedla, nadmerná potreba spánku, závraty, zmätenosť, nezáujem o denné aktivity, alebo prestanú rozprávať, či strácajú vedomie.
Camille Vaughan, vedúca sekcie geriatrie a gerontológie na Emory University, uviedla, že ako pri rôznych iných diagnózach, aj ochorenie COVID-19 sa u seniorov môže prejavovať nezvyčajným spôsobom. Zdá sa, že v dôsledku procesu starnutia telo reaguje na infekcie a choroby odlišne.
Imunitná reakcia sa oslabí a systém regulácie telesnej teploty môže u starších jedincov pracovať menej efektívne.
Ostatné chronické ochorenia môžu maskovať koronavírus
Profesor Joseph Ouslander z University of Florida Atlantic University Schmidt College of Medicine povedal:
„Základné chronické ochorenia môžu maskovať alebo narúšať príznaky infekcie. U niektorých starších ľudí, či už z dôvodu zmien súvisiacich s vekom alebo pre predchádzajúce neurologické problémy, ako je napríklad mozgová porážka, sa môže zmeniť reflex kašľa. Iní s kognitívnym poškodením nemusia byť schopní oznámiť svoje príznaky.“
Bez znalosti týchto faktorov je tu šanca, že počiatočné príznaky infekcie u starších ľudí ostanú nepovšimnuté a ich stav sa zhorší.
Existuje tiež riziko, že odídu z domu bez toho, aby vedeli, že sú infikovaní a chorobu šíria ďalej. Geriatrička Quratulain Syedová opísala jedného zo svojich pacientov, ktorým bol 80-ročný muž s cukrovkou, srdcovými chorobami a miernym kognitívnym poklesom.
Počas niekoľkých dní sa pacient stal úplne letargickým a nemohol chodiť, občas kýchal, ale nevykazoval žiadne príznaky kašľa alebo horúčky. V nemocnici bol pozitívny na COVID-19, hoci sa u neho nepreukázali obvyklé príznaky.
U seniorov je potrebné si všímať aj iné odchýlky
Sam Torbati, riaditeľ pohotovostného oddelenia Ruth and Harry Roman v lekárskom stredisku Cedars-Sinaj, opísal prípady seniorov, ktoré videl:
"Zoslabnú a sú dehydratovaní a keď sa postavia, aby sa prešli, padnú na zem a vážne sa zrania. Keď ich testujeme, zistíme, že to, čo spôsobuje tieto zmeny, je účinok koronavírusu na centrálny nervový systém.“
V súčasnosti sa malý počet lekárov snaží zhromažďovať systematickejšie údaje o príznakoch COVID-19, ktoré sa prejavujú u seniorov.
Sylvain Nguyen, geriater na University of Lausanne Hospital Center vo svojej štúdii, uvádza zoznam bežných a nezvyčajných príznakov koronavírusu u starších pacientov. Patrí medzi ne:
- letargia,
- únava,
- bolestivé prehĺtanie,
- pády,
- nízky krvný tlak,
- mdloby,
- delírium,
- bolesť brucha,
- zvracanie,
- nevoľnosť,
- hnačka,
- stratu chuti a čuchu.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.