• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
20°Bratislava

Ako by ste zvládli COVID-19? Tieto dva znaky naznačujú, že ochorenie prekonáte ľahko

  • 20:38 20.05.2020
  • Bratislava
Ako by ste zvládli COVID-19? Tieto dva znaky naznačujú, že ochorenie prekonáte ľahko

Dva znaky ukazujú, že pacient nakazený novým koronavírusom bude mať veľkú šancu sa rýchlo zotaviť.

Náhla strata čuchu a chuti sú príznaky infekcie novým koronavírusom SARS-CoV-2. Odborníci naznačujú, že strata týchto dvoch zmyslov sa zvyčajne objavuje u pacientov s miernym ochorením, čo naznačuje, že miera zotavenia je vysoká. K týmto záverom dospeli v štúdii publikovanej v časopise International Forum of Allergy & Rhinology.

Anosmia alebo strata čuchu sa objavila ako potenciálny príznak ochorenia COVID-19 v marci, keď lekári v USA vyzvali na jej doplnenie do zoznamu skríningových nástrojov pre diagnostikovanie tejto infekčnej choroby.

Ak dočasne prídete o chuť a čuch, podľa expertov máte 10-násobne vyššiu pravdepodobnosť, že ste sa nakazili koronavírusom, než iným typom infekcie. Ako uvádza Carol Yanová, prvá autorka štúdie:

„Najčastejším prvým príznakom infekcie COVID-19 zostáva horúčka, ale ďalšie veľmi časté počiatočné príznaky sú únava a strata čuchu a chuti. Vieme, že COVID-19 je extrémne nákazlivý vírus. Táto štúdia podporuje potrebu rozoznávať stratu čuchu a chuti ako skoré príznaky COVID-19. “

Anosmia pri COVID-19 nie je mierna, ale úplná. Postupne sa však senzorické funkcie pacienta vrátia k normálu za menej ako štyri týždne po infekcii.

Strata čuchu a chuti je nezávislý faktor pri určovaní závažnosti prípadu

Yanová a jej kolegovia vo svojej predchádzajúcej štúdii preukázali, že horúčka, únava a strata zmyslov sú bežné skoré príznaky choroby COVID-19. Yanová v štúdii uviedla:

„V predchádzajúcom výskume sme zistili, že strata čuchu je častým skorým príznakom po horúčke a únave. Pri nových zisteniach je pozoruhodné, že sa zdá, že strata čuchu môže byť prediktorom toho, že infekcia SARS-CoV-2 nebude tak závažná a je menej pravdepodobné, že bude vyžadovať hospitalizáciu. Ak infikovaná osoba stratí tento zmysel, je pravdepodobnejšie, že sa u nej vyskytnú miernejšie príznaky.“

Tieto zistenia platili aj po vylúčení základných rizikových faktorov, ako je vek, kardiovaskulárne ochorenie, pľúcne ochorenie, obezita a cukrovka. Štúdia zistila, že pacienti, ktorých museli hospitalizovať, mali menšiu pravdepodobnosť straty čuchu a chuti. Približne 27 percent týchto pacientov hlásilo príznaky straty zmyslov. U miernych prípadov to bolo 67% pacientov.

Adam S. DeConde, spoluautor štúdie, uviedol:

„U pacientov, ktorí hlásili stratu čuchu, bola 10-krát nižšia pravdepodobnosť hospitalizácie na COVID-19 v porovnaní s pacientmi bez straty čuchu.”

DeConde dodal, že anosmia nesúvisí so žiadnymi faktormi, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, čo naznačuje, že je to skutočne nezávislý faktor a môže slúžiť ako ukazovateľ miernejších prejavov Covid-19.

Ak vírus zasiahne čuch, je to dobrá správa pre pľúca

Zdá sa, že ak sa vírus na začiatku usadí v horných dýchacích cestách a v nose, ovplyvní to čuchovú funkciu. To by zase mohlo viesť k menej závažným a náhlym príznakom choroby, a tak znížiť reakciu imunitného systému a pravdepodobnosť zlyhania pľúc.

„Miesto a dávkovanie počiatočnej vírusovej záťaže, spolu s účinnosťou imunitnej reakcie hostiteľa, sú všetko potenciálne dôležité premenné pri určovaní šírenia vírusu u človeka a nakoniec klinického priebehu infekcie. Toto je hypotéza, ale je tiež podobná koncepcii, na ktorej sú založené živé očkovacie látky. Pri nízkej dávke a na vzdialenom mieste očkovania môže hostiteľ vyvolať imunitnú odpoveď bez závažnej infekcie. “

Strata čuchu by mohla byť kľúčom k silnej lokalizovanej imunitnej odpovedi v nose, čo by malo za následok, že obranný systém tela sa aktivoval menej v iných častiach, ako sú pľúca.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, onlinelibrary.wiley.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

DNES - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

DNES - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

VČERA - 21:45Zdravie

Nová štúdia ukázala, že ochorenie COVID-19 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev.

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

VČERA - 18:05Zdravie

Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

VČERA - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.