• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

  • 19:58 11.05.2020
  • Minneapolis
3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

Experti odhadli tri možné verzie toho, ako sa bude pandémia vyvíjať najbližšie dva roky.

Hoci zatiaľ nikto nevie, čo v budúcnosti ochorenie COVID-19 spôsobí s ľudstvom, zdá sa, že väčšina odborníkov súhlasí s tým, že tak skoro nezmizne. Experti odhadujú, že pandémia bude pravdepodobne trvať asi dva roky.

Správa vedcov z Minnesotskej univerzity vychádza z informácií z ôsmich predchádzajúcich pandémií chrípky siahajúcich až do 17. storočia a zahŕňa údaje zo súčasnej pandémie COVID-19.

Autori poznamenávajú, že nový koronavírus, nazývaný SARS-CoV-2, nie je typom chrípky, ale zdieľa určité podobnosti s vírusmi pandemickej chrípky. V oboch prípadoch ide o respiračné vírusy, voči ktorým má populácia len malú až žiadnu predchádzajúcu imunitu a oba sa môžu šíriť bezpríznakovo. Zdá sa však, že vírus spôsobujúci COVID-19 sa šíri ľahšie ako chrípka a narozdiel od chrípky ho väčšinou prenášajú asymptomatickí jedinci.

Vzhľadom na to, ako ľahko sa SARS-CoV-2 šíri, bude potrebné, aby malo 60% až 70% populácie kolektívnu imunitu, aby sa pandémia zastavila. Správa vedcov načrtla tri potenciálne scenáre, ako by sa mohla pandémia COVID-19 odohrať.

  • Scenár č. 1: V tomto scenári bude po súčasnej vlne prípadov COVID-19 nasledovať séria menších vĺn alebo vrcholov a pádov, ktoré sa budú pravidelne vyskytovať počas jedného až dvoch rokov. Vírus by mal podľa tohto scenára postupne začať miznúť v roku 2021.
  • Scenár č. 2: Ďalšou možnosťou je, že po počiatočnej vlne COVID-19 počas jari 2020 bude nasledovať väčšia vlna prípadov na jeseň alebo v zime. Podobne to bolo pri pandémii španielskej chrípky z roku 1918. Následne by mohla nasledovať jedna alebo viac menších vĺn v roku 2021.
  • Scenár č. 3: Po počiatočnej jarnej vlne COVID-19 by mohlo šírenie ochorenia “pomaly tlieť”, pričom nové prípady by neodrážali jasný vzor vĺn.

Počas nových vĺn prípadov bude možno potrebné, aby regióny pravidelne obnovovali a zmierňovali opatrenia, ako je sociálne dištancovanie či nosenie rúšok. Vďaka tomu sa zabráni preťaženiu systému zdravotnej starostlivosti pod návalom nových prípadov ochorenia.

Bez ohľadu na to, ktorý scenár sa bude vyvíjať, „musíme byť pripravení na ďalších najmenej 18 až 24 mesiacov výraznej aktivity COVID-19, pričom v rôznych geografických oblastiach sa budú pravidelne objavovať ohniská,“ dodali na záver vedci.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, cidrap.umn.edu, myscience.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

15:02 30.05.2020Veda

Spoločnosť SpaceX pokračuje v prípravách na plánovaný sobotňajší štart rakety Falcon 9.

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

20:42 15.05.2020Veda

Podľa vedcov by sa pri ochrane pred následkami koronavírusu mohli využiť lieky na depresiu.

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

20:42 13.05.2020Veda

Zábery porovnávajú kašeľ s rôznymi typmi ochrany tváre.

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

20:04 30.04.2020Veda

Vizualizácia ukazuje, ako môžu kvapôčky z jedného kašľa infikovať celé lietadlo.