WHO vytýčila 6 kritérií, ktoré musia krajiny splniť pred uvoľnením karanténnych opatrení

Predtým, ako bude možné aspoň čiastočne pristúpiť k uvoľneniu niektorých preventívnych opatrení pred šírením ochorenia COVID-19, by mali krajiny spĺňať tieto podmienky.
V snahe zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19 množstvo krajín prijalo reštriktívne opatrenia, z ktorých sa ako najúčinnejšie javí obmedzenie prevádzky obchodov a verejných zariadení a dodržiavanie aspoň 2-metrového odstupu od ľudí na verejnosti.
Mnohé krajiny, na ktoré nový koronavírus udrel najtvrdšie, sa uchýlili k tvrdším opatreniam, medzi ktoré môžeme zaradiť domácu karanténu, v rámci ktorej sa občanom odporúča vychádzať z domácnosti len v najnutnejších prípadoch, ako je nakupovanie alebo návšteva lekára.
Nie je prekvapením, že na mnohých ľudí doľahla kríza aj psychicky. Lekári informujú o zvýšenom počte prípadov stresu, úzkosti a depresie, ktoré sa s pribúdajúcimi číslami chorých a mŕtvych budú len hromadiť. Na konci každého tunela sa ale nachádza svetlo.
Európa aj časť Číny začali s uvoľňovaním niektorých reštrikčných opatrení, na čo Svetová zdravotnícka organizácia reagovala aktualizáciou Plánu strategickej prípravy a odpovede (Strategic Preparedness and Response Plan), v ktorom obsiahla 6 kritérií na uvoľnenie karanténnych reštrikcií. Pridržiavať by sa ich mal každý štát.
1. Prenos COVID-19 je pod kontrolou
Krajiny sa musia prepracovať k stavu, keď sa vyskytuje len minimálny alebo nevyskytuje žiadny prenos ochorenia, pôvod ochorenia je známy a vyskytuje sa len toľko prípadov, koľko je schopné zvládnuť zdravotníctvo.
2. Zdravotné systémy dokážu určiť, testovať, izolovať a umiestniť do karantény prípady s COVID-19
Tento bod závisí od protilátok, ktoré by mali byť rovnako dostupné pre všetkých nakazených, a nie len pre najzávažnejšie prípady.
3. V kritických oblastiach je riziko nákazy minimálne
Musia sa podniknúť kroky na minimalizovanie rizika vypuknutia nákazy na takých miestach, ako sú domovy sociálnych služieb, na ktorých do tohto času zaznamenali najviac úmrtí.
4. Na pracoviskách sa zavedú preventívne opatrenia na zníženie rizika nákazy
Všetky pracoviská a školské zariadenia potrebujú striktné opatrenia, vrátane fyzického odstupu, umývania rúk a sledovania telesnej teploty, aby sa zabránilo druhotnej epidémii.
5. Dovezené prípady nepredstavujú hrozbu
Aj naďalej by sa mali sledovať rizikové miesta a štát má mať kapacitu na to, aby rýchlo dokázal určiť nové prípady.
6. Komunity sú plne informované a ochotné dodržiavať nové nariadenia
Uvoľňovanie opatrení je dlhý proces, ktorý si vyžaduje spoluprácu národa. Vlády by mali zabezpečiť informovanie všetkých občanov a pripraviť ich na nové normy.
Snaha nájsť rovnováhu medzi ochranou života a katastrofickým ekonomickým scenárom je zložitá a emocionálne vyčerpávajúca úloha, kvôli ktorej je ťažké konkrétne odpovedať na otázku, kedy by sa mohli uvoľniť niektoré opatrenia.
Na zverejnené kritériá WHO reagoval aj jej generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý na Twitteri napísal: „Jedna z hlavných vecí, ktorú sme sa o COVID-19 v posledných mesiacoch naučili, je, že čím rýchlejšie nájdeme, otestujeme, izolujeme a ošetríme nové prípady ochorenia, tým pomalšie sa bude vírus šíriť. Tento princíp zachráni životy a zmierni ekonomický dopad pandémie.“

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.