2 zložky v antibakteriálnom géle, ktoré môžu oslabiť vašu imunitu

Opatrenia na boj proti šíreniu COVID-19 sa zameriavajú predovšetkým na izoláciu od početných skupín ľudí a dôslednú hygienu. Pri druhom bode ale treba dať pozor na spôsob, ako ho dodržíte.
Nový koronavírus COVID-19 sa medzi ľuďmi šíri najmä prostredníctvom slín alebo kvapôčok, keď nakazený kýcha alebo kašle. Riziko prenosu preto vieme znížiť aj tým, že sa nezdržiavame vo veľkých skupinách a dodržiavame hygienu rúk.
Zdravotníci odporúčajú umývať si ruky tak často, ako sa dá, pričom by sme mali použiť teplú vodu a mydlo a umývať si ich treba pod prúdom vody najmenej 20 sekúnd. V prípade, že nemáte po ruke umývadlo, pomôcť si môžete aj dezinfekčným gélom na ruky.
Pri nákupe dezinfekčného gélu aj mydla by ste si ale mali dať pozor na zložky, ktoré by vašej imunite veľmi neprospeli. Ako hovorí doktorka Diana Gallová z online poradenskej služby Doctor-4-U, ide o triklosan a triklokarbán.
„Je celkom pochopiteľné, že ľudia sa snažia zásobiť antibakteriálnymi gélmi a mydlami. Ale bolo dokázané, že niektoré antibakteriálne a biocídne látky, ktoré sa do týchto výrobkov pridávajú, majú negatívne účinky na imunitný systém,“ hovorí Gallová, ktorá odporúča kupovať len drogériu bez obsahu triklosanu a triklokarbánu.
Problém s triklosanom a triklokarbánom je ten, že ide o silné chemikálie, ktoré pokožku oberajú aj o užitočné baktérie, ktoré sa na nej prirodzene vyskytujú. Ich úlohou je chrániť nás pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.
Riziká triklosanu a triklokarbánu nie sú žiadnou novinkou. Látky boli vyvinuté v 60. rokoch 20. storočia a používajú sa ako antibakteriálne činitele v mydlách, antibakteriálnych géloch, sprchových géloch a inej kozmetike.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) na svojich stránkach informuje, že triklosan sa môže pridávať v rámci Európskej únie (EÚ) len do určitých výrobkov, vrátane zubných pást, mydiel, sprchových gélov aj antibakteriálnych gélov. Využitie triklokarbánu je takisto obmedzené a používať sa môže v nižšej koncentrácii ako triklosan.
Pri častom aplikovaní týchto látok na pokožku dochádza k riziku rozmnoženia choroboplodných zárodkov odolných voči antibiotikám, hormonálnej nerovnováhe a oslabeniu imunitného systému.
Podľa Gallovej je zvlášť počas pandémie nevyhnutné prijímať špeciálne opatrenia na ochranu našej imunity. „Tieto ingrediencie síce nie sú smrteľne nebezpečné, ale ich každodenné používanie môže prelomiť bariéru, ktorá vás aspoň čiastočne chráni pred nákazou vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.