Ako bez teplomera zistiť, či máte horúčku?

Horúčka je jedným zo základných príznakov chrípky a zápalu. Ak doma nenájdete teplomer, identifikovať ju môžete aj týmito spôsobmi.
Za zvýšenú telesnú teplotu sa považuje teplota nad 37 stupňov Celzia. V takomto prípade už možno hovoriť o horúčke.
Pod pojmom horúčka rozumieme dočasné zvýšenie telesnej teploty, ku ktorému obvykle dochádza pri bakteriálnom alebo vírusovom ochorení, prípadne pri zápale alebo inom poškodení telesného orgánu.
V prípade, že je telesná teplota zvýšená len mierne, podľa lekárov nie je potrebné ju umelo znižovať. Telu totiž slúži na neutralizovanie baktérií alebo vírusov, ktoré ho napadli. O miernej horúčke sa už nedá hovoriť vtedy, keď prekročí 38 stupňov Celzia.
Ďalšie príznaky horúčky:
- potenie
- zimomriavky a triaška
- bolesť hlavy
- bolesť svalov
- opuch očí
- strata chuti do jedla
- podráždenosť
- dehydratácia
- opuch lymfatických uzlín
- slabosť
Príznaky horúčky u detí sa mierne líšia od tých, ktoré možno pozorovať u dospelých. Detské príznaky zahŕňajú:
- väčšie podráždenie ako inokedy
- letargia
- červená pokožka
- bledosť
- ťažkosti s prehĺtaním
- odmietanie jedla, pitia alebo dojčenia
Ako si zmerať teplotu bez teplomera?
Teplomer sa používa na meranie teploty tromi spôsobmi: vložením do úst, do podpažia alebo do konečníka. Používaniu orálnych teplomerov by sme sa u malých detí mali vyhnúť, pretože je nutné držať teplomer v ústach po dobu aspoň 20 sekúnd.
V prípade, že doma nenájdete teplomer, pomôcť si môžete aj bez neho pomocou týchto tipov. Výsledky takéhoto merania nikdy nebudú 100-percentne presné, no v akútnych prípadoch môžu rozhodnúť o tom, do akej miery je váš stav vážny.
1. Nepoužívajte dlaň
Keď sa vám zdá, že máte horúčku, poproste niekoho, aby sa dotkol vášho čela alebo hrdla. Pri tomto čine by ste sa mali vyhnúť používaniu dlane – namiesto toho sa dotýkajte chrbtom ruky. Dlaň totiž na zmenu teploty nereaguje tak citlivo ako opačná strana ruky.
2. Všímajte si líca
To, či máte horúčku, vie prezradiť aj pohľad do zrkadla. Pokožka v okolí líc je pri horúčke červenšia ako obvykle. Tento príznak môžete zmierniť pomocou studeného obkladu.
3. Sledujte svoj moč
Horúčka zapríčiňuje dehydratáciu, preto by sme počas nej mali piť množstvo tekutín. Mnohí na to ale zabúdajú, a preto buď močia menej často alebo ich moč dokonca zmení farbu na tmavšiu žltú.
4. Uistite sa u iných, či im je tak teplo ako vám
To isté platí aj pri zime – opýtajte sa iného človeka v domácnosti, práci alebo kdekoľvek, keď sa vám naskytne príležitosť, či aj jemu je tak teplo alebo zima ako vám.
5. Skúste sa prejsť po schodoch
Kvôli horúčke sa väčšina z nás cíti slabo a preto aj bežné činnosti sú skúškou odhodlania. Ak teda ležíte v posteli a neviete sa rozhodnúť, či ste len bežne unavení alebo vás pokorila chrípka, skúste sa prejsť po schodoch alebo okolo domu. Hneď spoznáte, či je vaše vyčerpanie zapríčinené chrípkou alebo nie.
6. Všímajte si bolesť
Spoľahlivou známkou zvýšenej teploty je aj bolesť hlavy alebo tela ako takého. Ak vás bolí niečo, čo nemá súvis s iným ochorením alebo poranením, a okrem toho sa potíte a ste unavení, je veľmi pravdepodobné, že máte horúčku.
7. Požiadajte niekoho, aby vám požičal teplomer
Jediný spôsob, ako skutočne zistiť, či máte teplotu, je samozrejme odmerať si ju teplomerom. Ak kvôli chrípke nechcete chodiť do lekárne, požiadajte známych, aby vám na chvíľu požičali vlastný teplomer. Ak sa boja nákazy, môžu vám ho napríklad nechať pred dverami alebo v schránke.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.