Ako funguje dezinfekčný prostriedok na ruky. Môže sa pokaziť a dokáže nás chrániť?

Prinášame vám niekoľko faktov o dezinfekčných prostriedkoch na ruky.
Dezinfekčné prostriedky na ruky poskytujú pohodlný a efektívny spôsob čistenia rúk, ak nie je k dispozícii mydlo a voda a ak nie sú vaše ruky pokryté viditeľnými nečistotami alebo mastnotou.
Účinnou látkou je etylalkohol (tiež nazývaný etanol), izopropylalkohol (izopropanol) alebo benzalkóniumchlorid. Účinnosť dezinfekčných prostriedkov, ktoré neobsahujú ani jednu z vyššie uvedených látok nebola preukázaná.
Ako funguje dezinfekčný prostriedok na ruky?
Kľúčovou zložkou väčšiny dezinfekčných prostriedkov na ruky je alkohol. Podľa prehľadu štúdií z roku 2014 uverejneného v časopise Clinical Microbiology Reviews, alkoholy ničia látky alebo patogény spôsobujúce choroby tým, že rozkladajú proteíny, rozdeľujú bunky alebo narušujú metabolizmus buniek.
Roztoky s 30% obsahom alkoholu majú určitú schopnosť ničiť patogény. Účinnosť sa zvyšuje so zvyšujúcou sa koncentráciou alkoholu. Štúdie ukázali, že alkohol zabíja širšiu škálu baktérií a vírusov, keď koncentrácia prekročí 60%, a pri vyššej koncentrácii funguje rýchlejšie. Zdá sa však, že účinnosť alkoholu dosahuje najvyššiu koncentráciu pri 90 - 95%.
Ďalšou výhodou alkoholu je, že baktérie, ktoré zabíja, si proti nemu nevytvárajú rezistenciu, takže pri ďalšom používaní alkohol nestráca účinnosť.
Podľa prehľadu štúdií z roku 2014 je etanol taký silný, že niekoľko výskumov potvrdilo, že pri vysokých koncentráciách lepšie ničí tri druhy baktérií spôsobujúcich choroby - Escherichia coli, Serratia marcescens a Staphylococcus saprophyticus - v porovnaní s umývaním rúk mydlom a vodou.
Alkohol však nefunguje na norovírus; Clostridium difficile, ktoré môžu spôsobiť život ohrozujúcu hnačku; alebo Cryptosporidium, parazit, ktorý spôsobuje hnačkové ochorenie nazývané kryptosporidióza. Dezinfekčné prostriedky tiež neodstraňujú škodlivé chemikálie, ako sú pesticídy alebo ťažké kovy. Tiež nedokážu vyčistiť mastné alebo špinavé ruky. V tomto prípade vyhráva mydlo a voda.
Môže dezinfekcia na ruky expirovať?
Dezinfekčné gély v skutočnosti nemôžu expirovať, aj keď na fľaškách býva uvedený dátum exspirácie. Dátum exspirácie sa považuje za posledný dátum, kedy výrobok obsahuje zložky v množstve uvedenom na etikete. To, či výrobca testoval, ako dlho výrobok spĺňa tvrdenie na etikete, alebo či uviedol ľubovoľný dátum exspirácie, ostáva pre spotrebiteľov záhadou.
Alkohol je stabilná chemikália. To znamená, že ak sa alkohol uchováva v uzavretej nádobe pri izbovej teplote, vydrží veľmi dlho v pôvodnom stave.
Alkohol sa však ľahko odparuje kvôli jeho relatívne nízkemu bodu varu. Časom, keď sa fľaša otvára a zatvára, môže nejaký alkohol uniknúť a koncentrácia alkoholu v dezinfekčnom prostriedku na ruky sa môže znižovať. Ak však fľašu necháte zatvorenú a pri izbovej teplote, pravdepodobne budete mať účinný produkt tak dlho, ako budete potrebovať.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.