Čierny verzus zelený čaj: Tento druh vám prinesie dlhší život

Tradičný nápoj je spojený s dlhším životom.
Nový výskum zistil, že pravidelné pitie čaju súvisí s nižším rizikom úmrtia na všetky príčiny. Stačí ho pritom piť len 3-krát týždenne.
Štúdia, ktorá skúmala 100 902 účastníkov, zistila, že pravidelné pitie čaju je spojené s dlhším životom a zdravím po mnoho rokov. Ako však ukázali výsledky, najviac výhod vyplýva z pitia zeleného čajú.
Xinyan Wang, prvý autor štúdie, uviedol:
„Pravidelná konzumácia čaju je spojená s nižším rizikom kardiovaskulárnych chorôb a smrti zo všetkých príčin.Priaznivé účinky na zdravie sú najsilnejšie pri zelenom čaji a u dlhodobých konzumentov čaju.“
Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín. V jednej boli ľudia, ktorí pijú čaj menej ako 3-krát týždenne. V druhej skupine boli pravidelní konzumenti, ktori pili čaj 3-krát alebo viackrát týždenne.
Štúdia publikovaná v časopise European Journal of Preventive Cardiology zistila, že pravidelní konzumenti čaju mali o 22 percent nižšie riziko infarktu a mozgovej príhody v porovnaní s druhou skupinou.
Riziko infarktov a mozgových príhod bolo u pravidelných konzumentov čaju nižšie o 20 percent. Okrem toho mali o 15 percent nižšie riziko smrti z akejkoľvek príčiny.
Dôležité je piť čaj pravidelne
Výskum po ďalších 5 rokoch odhalil, že pravidelnosť je kľúčovým faktorom, pretože polyfenolové antioxidanty nachádzajúce sa v čaji sa nemôžu v tele ukladať.
Dongfeng Gu, spoluautor štúdie, uviedol:
„Štúdie mechanizmu naznačujú, že hlavné bioaktívne látky v čaji, konkrétne polyfenoly, sa v tele dlhodobo neuchovávajú. Preto môže byť na kardioprotektívny účinok potrebný častý príjem čaju po dlhšiu dobu.“
Čierny verzus zelený
Ďalšia analýza naznačovala, že na rozdiel od čierneho čaju bolo pitie zeleného čaju spojené s 25-percentným znížením rizika srdcových chorôb, srdcového infarktu, mozgovej príhody a smrti z akejkoľvek príčiny. Gu dodal:
„V našej študijnej populácii 49% pravidelných konzumentov čaju najčastejšie pilo zelený čaj, zatiaľ čo čierny čaj preferovalo iba 8%. Malý podiel pravidelných konzumentov čierneho čaju môže sťažiť pozorovanie silných spojení, ale naše zistenia naznačujú rozdielny účinok medzi jednotlivými typmi čaju.“
Existuje niekoľko faktorov, ktoré by mohli vysvetliť zdravotný prínos zeleného čaju v porovnaní s čiernym čajom.
Zelený čaj je vynikajúcim zdrojom polyfenolov. Tento antioxidant má ochranný účinok proti kardiovaskulárnym ochoreniam a jeho rizikovým faktorom.
Čierny čaj si však na stmavnutie lístkov vyžaduje fermentáciu, ktorú sa antioxidačný účinok čiastočne stráca.
Okrem toho si ľudia v mnohých krajinách zvyknú do čierneho čaju pridávať mlieko, ktoré môže blokovať vstrebávanie antioxidantov a znižovať zdravotný prínos týchto živín.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.