Ako zápal ovplyvňuje naše zmýšľanie

Zápal v tele nemá dosah len na fyzické zdravie. Do veľkej miery sa podieľa aj na tom, ako premýšľame.
Už dlho vieme, že chronický zápal v tele má obrovský vplyv na vznik niekoľkých ochorení, vrátane cukrovky, vysokého tlaku a demencie. Až najnovšie výskumy ale dokazujú, že následky zápalu sú oveľa rozsiahlejšie ako sme si mysleli.
Zápal má podľa nových štúdií vplyv aj na to, ako myslíme. Dokáže zmeniť náladu, či dokonca naše rozhodnutia. Vysoká úroveň zápalu často sprevádza ochorenia, následkom ktorých môže dôjsť k problémom s rozmýšľaním.
Odhaduje sa, že až 80 percent pacientov nemocničného oddelenia JIS v kritickom stave bojuje s delíriom. Ide o stav, v rámci ktorého dochádza k zmätenosti alebo inej zmene mentálneho stavu. K vzniku delíria prispievajú rôzne faktory, no jedným z nich je aj zápalová odpoveď mozgu na vážne ochorenie.
U hospitalizovaných pacientov by sa dalo počítať so zmenami v premýšľaní – sú predsa ťažko chorí a ležia v stresujúcom a neznámom prostredí. Spomeňte si ale na vašu poslednú nádchu alebo chrípku. Ani vám vtedy mozog nefungoval na plné obrátky, však?
V roku 2012 sa uskutočnil prieskum, v rámci ktorého sa testovali reakcie chorých a zdravých ľudí na simulátore šoférovania. Chorí pacienti reagovali na prekážky na ceste podstatne pomalšie, čo potvrdzuje aj zistenie z roku 2007, podľa ktorého fyzické ochorenie spomaľuje pamäť a zhoršuje náladu.
Z uvedených zistení vyplýva, že pri chorobe a zvýšenej úrovni zápalu rovnako trpí aj pamäť, reakčný čas a mentálne zdravie. Máme pomerne silné dôkazy aj o tom, že zápal je jedným z faktorov ovplyvňujúcich vznik depresie.
Pokiaľ ide o rozhodovanie, zápal sa podieľa na tom, že častejšie robíme impulzívne rozhodnutia, ktoré prinášajú okamžitý úžitok. Radosť z dosiahnutého úspechu ale rýchlo striedajú depresívne príznaky.
V závere možno povedať, že kvôli zápalu odpovedáme na podnety okolo seba impulzívnejšie a netrpezlivejšie. Aj depresia sa spája s takýmto zmýšľaním. Ďalší zápalový stav, obezita, sa zas spája s oslabenou orientáciou na budúcnosť.
Pri obmedzovaní zápalu v tele najviac pomáha zmena celkovej životosprávy. Odporúča sa obmedziť príjem rafinovaných cukrov a pridaných sladidiel, meditácia a iné techniky na zmiernenie stresu a pravidelné cvičenie.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.