8 porúch a ochorení, ktoré sa u mužov a žien prejavujú rozdielne

Niektoré ochorenia môžu mať u oboch pohlaví odlišný priebeh. Spoznajte, v čom sa líšia u mužov a žien.
Nie všetky ochorenia postihujú mužov a ženy rovnako. Je predsa logické, že keď priemerná dĺžka života je u žien mierne vyššia ako u mužov, nežnejšie pohlavie bude niektoré ochorenia a zdravotné problémy znášať inak ako jeho mužský náprotivok.
Týchto 8 zdravotných problémov sa u mužov a žien prejavuje odlišne:
1. Plešatosť a vypadávanie vlasov
V tomto prípade rozdiel zrejme už poznáte – u mužov dochádza vplyvom veku k vypadávaniu vlasov oveľa častejšie ako u žien. Vlasová línia mužov aj žien sa časom sťahuje smerom k zátylku, pričom u mužov často zanecháva plešaté oblasti alebo celú pokožku hlavy.
Za rozdielnu mieru vypadávania vlasov u mužov a žien môžu hormóny. V mužskom organizme sa nachádza viac testosterónu, ktorý sa mení na dihydrotestosterón, čo je hormón spôsobujúci stenčovanie vlasov a ich vypadávanie. U mužov k tomu môže dôjsť už okolo 20-ky.
Vypadávanie vlasov u žien má zas väčšinou na svedomí genetika a zdravotný stav. Ženy obvykle pozorujú výraznejší rozdiel vo vypadávaní vlasov až okolo 50-ky.
2. Akné
Opäť je reč o hormónoch. U žien dochádza k vzniku akné väčšinou počas menštruácie a menopauzy, keď sa menia hladiny hormónov. Obidve pohlavia sa môžu stretnúť s akné počas puberty, pričom u mužov tento problém pretrváva dlhšie, pretože ich pokožka produkuje viac mazu.
3. Skleróza multiplex
Skleróza multiplex sa 2-3-krát častejšie vyskytuje u žien než u mužov, no práve muži pri tomto ochorení čelia výraznejším príznakom.
4. Osteoporóza
U žien dochádza k vzniku osteoporózy až 4-krát častejšie ako u mužov. Ochorením trpia zväčša ženy po 50-ke. Môže za to najmä rozdielna stavba kostí a odlišná dĺžka života – kosti žien sú ľahšie a tenšie a ženy sa dožívajú dlhšieho veku.
5. Mŕtvica
Mozgová príhoda je častejšie problémom žien ako mužov. Ženy kvôli nemu aj viackrát umierajú.
Príznaky porážky sa u žien a mužov výrazne nelíšia, na druhej strane ich ženy pociťujú viac. Mŕtvica sa u nich prejavuje aj ťažkosťami s dýchaním, halucináciami, odpadávaním, zvracaním, podráždením, záchvatmi a čkaním.
6. Infarkt
Prvotným príznakom zástavy srdca je mohutný tlak v hrudi, ktorý sa prejavuje rovnako u žien ako u mužov. Bohužiaľ, horšie sú na tom pri tomto ochorení opäť ženy, ktoré často prežijú infarkt bez toho, aby si tlak v hrudníku všimli.
Namiesto nepríjemného tlaku sa u žien často vyskytujú menej známe príznaky zástavy srdca, napríklad tlak v spodnej časti hrude alebo vo vrchnej časti žalúdka, krátkosť dychu, nevoľnosť, odpadávanie a extrémna únava.
7. Depresia a úzkosť
Tieto dve psychické ochorenia majú na muške opäť častejšie ženy. Čiastočne za to možno viniť aj vonkajšie faktory, ako je nerovnováha pohlaví v spoločenskej a pracovnej oblasti. Ženy okrem toho môže postihnúť druh depresie, aký sa u mužov neprejavuje – máme na mysli najmä popôrodnú depresiu a depresiu počas perimenopauzy a menštruácie.
8. Zápal močových ciest
Keďže močová rúra žien je kratšia ako močová rúra mužov a baktérie sa v nej šíria rýchlejšie, infekcie močových ciest aj v tomto prípade postihujú viac ženy. Muži ale nemajú celkom vyhraté – v prípade, že zápal postihne ich, je väčšinou komplikovanejší a častejšie súvisí so zablokovaním prúdenia moču.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.