Nová metóda liečby úzkosti: Pomôžu signály bezpečia

Ak pocítite úzkosť, mali by ste využiť tieto signály na obnovenie psychickej pohody.
Ľuďom, ktorí bojujú s úzkosťou, môžu pomôcť takzvané “signály bezpečia”. Sú to symboly alebo zvuky, ktoré si nikdy nespájate s negatívnou udalosťou. Podľa nového výskumu vedcov z Yale University a lekárskej fakulty Weill Cornell Medicine tieto signály pomáhajú zmierňovať strach. Výsledky štúdie boli publikované v Zborníku Národnej akadémie vied.
Ako uviedla spoluautorka štúdie Paola Odriozola, môže ísť o pieseň, človeka, alebo dokonca predmet, ako je plyšové zvieratko, ktoré nespôsobuje pocit strachu.
Táto pomôcka sa líši od terapie založenej na expozícii - formy kognitívno behaviorálnej terapie bežne používanej na iracionálne obavy, ktorá pomaly vystavuje pacientov zdroju ich strachu, ako sú pavúky, až kým si pacient neuvedomí, že pavúky nepredstavujú významné ohrozenie a preto dochádza k zníženiu úzkosti. Bohužiaľ, mnohým ľuďom expozičná terapia nepomáha.
Signály spojené s bezpečím fungujú lepšie ako opakované vystavovanie hrozbe
"Terapia založená na expozícii závisí od zániku strachu a hoci sa počas liečby vytvára spomienka bezpečia, vždy konkuruje predchádzajúcej spomienke hrozby," vysvetlil spoluautor štúdie Dylan Gee. Podľa neho tento konflikt spomienok spôsobuje návrat strachu. Ale nikdy neexistuje spomienka hrozby, ktorá by bola spojená so signálom bezpečia.
V novom výskume účasníci spájali rôzne tvary s pocitom hrozby a pocitom bezpečia. U myší sa namiesto tvarov použili tóny. Najskôr im bol prezentovaný tvar spojený s hrozbou a potom subjekty vnímali spoločne ohrozujúce aj neohrozujúce tvary. Vedci zistili, že pridanie druhého, neohrozujúceho tvaru - signálu bezpečia - potlačilo strach v porovnaní so samotnou reakciou na tvar súvisiaci s hrozbou.
Skeny mozgov pri pokusoch ukázali, že tento prístup aktivoval inú nervovú sieť ako expozičná terapia, čo naznačuje, že signály bezpečia môžu byť účinným doplnkom k súčasným terapiám.
Gee zdôraznil, že pre ľudí trpiacich úzkosťou sú tieto alternatívy k liečbe veľmi potrebné. Ako dodal: „Kognitívno-behaviorálna terapia aj antidepresíva môžu byť vysoko efektívne, ale výrazná časť populácie z nich nemá dostatočný úžitok alebo výhody, ktoré pociťujú, nie sú dlhodobé."

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.