Takýto vplyv má obezita na zdravie mozgu

Brazílski vedci skúmali snímky z magnetickej rezonancie mozgu obéznych pacientov. Tie prezradili, ako vplýva obezita na zdravie tohto orgánu.
Obezita vplýva negatívne na srdce, pľúca, pečeň aj mozog. Nový výskum pomocou magnetickej rezonancie ukázal, že mozgy obéznych tínedžerov často vykazujú známky poškodenia. Tieto viditeľné zmeny majú vplyv aj na kognitívne a emocionálne funkcie. Ich poškodením sa spúšťa správanie vedúce k prejedaniu sa a obezite.
Tím vedcov z Univerzity v São Paulo v Brazílii podnikol magnetickú rezonanciu mozgov 59 obéznych a 61 zdravých adolescentov. Konkrétne využili zobrazenie magnetickej rezonancie s difúznym tenzorom (DTI), vďaka čomu mohli analyzovať stav bielej hmoty v mozgu.
Biela hmota je tkanivo, ktoré spája zväzky neurónov. Vďaka bielej hmote sa signály rýchlo premiestňujú z jednej časti mozgu do druhej.
Nález, ktorý ešte nebol publikovaný a bude prezentovaný na Každoročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky, približuje, že u obéznych adolescentov väčšinou možno nájsť poškodenie v kalóznom telese. Ide o zhluk nervových vlákien v strednej časti mozgu, ktoré slúžia ako prepojenie medzi ľavou a pravou hemisférou.
U obéznych tínedžerov tiež bolo možné pozorovať zníženú kvalitu bielej hmoty v stredovej časti orbitofrontálneho kortexu. Táto časť mozgu súvisí s ovládaním emócií a pocitom odmeny.
„Zmeny mozgu u obéznych adolescentov sa spájajú s dôležitými časťami mozgu zodpovednými za ovládanie apetítu, emócií a kognitívnych funkcií.“
Hlavnou príčinou poškodenia je podľa vedcov zápal. Úroveň poškodenia mozgu totiž vo väčšine prípadov korešpondovala príznakom zápalu, ako je hormón leptín, ktorý má vplyv na množstvo energie a ukladanie tuku na úrovni buniek.
U niektorých obéznych dochádza k vzniku leptínovej rezistencie, kvôli čomu sa prejedajú aj napriek tomu, že majú dostatočné tukové zásoby. Pre takýchto ľudí je ťažké schudnúť.
Asi najväčším rizikom oslabenej kvality bielej hmoty je zvýšená hladina inzulínu, respektíve rezistencia na inzulín, ktorá vedie k problémom s regulovaním cukru v krvi.
„Naše záznamy dokázali pozitívnu súvislosť medzi mozgovými zmenami a hormónmi, ako je leptín a inzulín. Takisto sa nám podarilo preukázať pozitívnu spojitosť so zápalovými markermi, ktoré vyvolávajú proces nervového zápalu a inzulínovej a leptínovej rezistencie.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.