Dôvod, prečo by ste si mali odkladať mobil mimo spálne

Ak si tento zvyk rýchlo osvojíte, zmenu si všimnete vo viacerých oblastiach života.
Asi vám nemusíme pripomínať, že pozeranie do telefónu kým ležíte v posteli nie je najlepší spôsob, ako poraziť nespavosť. Nepomôže vám ani mobil na nočnom stolíku, po ktorom môžete siahnuť vždy, keď sa vám zachce. Ak túžite po kvalitnom spánku, svoje zariadenie by ste si mali odkladať oveľa ďalej.
Ak si mobil pred spaním necháte na dosah ruky alebo ho položíte pod vankúš, nikdy nebudete sami. Štúdia publikovaná v časopise Computers in Human Behavior tvrdí, že ľudia, ktorí si pred spaním odkladajú telefón do vedľajšej miestnosti, sa môžu tešiť z viacerých výhod.
Autorkou štúdie je Nicola Hughesová, ktorá sa sama stretla s problematickým spaním kvôli mobilu. Hughesová zhromaždila 95 ľudí, ktorých rozdelila do dvoch skupín:
- 49 ľudí si počas 1 týždňa odkladalo mobil mimo miestnosti, kde spali
- 46 ľudí používalo mobil aj naďalej tak ako predtým
Ľudia s novými pravidlami odkladania mobilu sa za týždeň dočkali prekvapivých výsledkov, ktoré sa netýkali len spánku. Títo účastníci si pochvaľovali, že sa cítia šťastnejšie a celkovo sa im zlepšila kvalita života. Vykazovali tiež menej známok závislosti na používaní mobilu. Veľa z nich tvrdilo, že sa im lepšie spáva, majú menej stresu a ich vzťahy sú plnohodnotnejšie – to všetko dosiahli za jediný týždeň. 93,6 percent z nich predpokladalo, že si aj naďalej budú mobil odkladať mimo spálne.
Ako mobil pri posteli škodí zdraviu
Hughesovej štúdia nebola prvá, ktorá skúmala účinky mobilu v spálni na zdravie a psychiku. V minulosti sa dokázalo, že tínedžeri, ktorí trávia noc v posteli esemeskovaním a surfovaním na internete, sú náchylnejší na chronickú spánkovú depriváciu. Na spánok vplývajú negatívne aj ďalšie typy obrazoviek, vrátane počítača a televízora.
Ak by sme sa v posteli nemali dotýkať mobilu, čo si do nej môžeme vziať? Dobrý nápad je napríklad kniha. Ak si pred spaním začnete čítať náučnú literatúru, novo získané informácie si budete lepšie pamätať.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.