Ste optimista alebo pesimista? Takto to vplýva na váš spánok

Výskum našiel značné spojenie medzi ľudskou povahou a kvalitou spánku.
Čoraz viac ľudí po celom svete rieši problémy s nespavosťou, ku ktorej patria aj spánkové poruchy. Kvalita spánku sa dá zvýšiť kúpou kvalitnejšieho matraca, obmedzením konzumácie alkoholu aj pravidelným cvičením.
Nový výskum, publikovaný v žurnále Behavioral Medicine, naznačuje, že dobrému spánku vie pomôcť aj ďalšia ingrediencia: optimizmus. Toto zistenie korešponduje so staršími štúdiami, podľa ktorých optimisti majú menej zdravotných problémov so srdcovo-cievnou sústavou.
Vedci na čele s doktorkou Rosalbou Hernandezovou z Illinoiskej univerzity pribrali do projektu 3.548 dobrovoľníkov vo veku 32 až 51 rokov pôvodom z rôznych štátov USA.
Účastníkom zmerali mieru optimizmu tak, že im prezentovali sériu 10 výrokov, s ktorými mali súhlasiť alebo nesúhlasiť. Niektoré vyjadrenia boli pozitívne (napríklad „Svoju budúcnosť vnímam vždy optimisticky“), iné zas negatívne (napríklad „Len málokedy sa mi darí robiť veci tak, ako si zaumienim“).
Účastníci ešte predtým v priebehu 10 rokov dvakrát hodnotili kvalitu svojho spánku, pričom uviedli priemerný počet hodín, ktoré prespali, a prípadné príznaky nespavosti. Úlohou vedcov potom bolo osobitne zhodnotiť kvalitu spánku pesimistov aj optimistov.
Optimistom sa spáva lepšie
Výskum zistil, že účastníci, ktorí vykazovali najviac známok optimizmu, mali o 74 percent nižšie riziko vzniku nespavosti a častejšie spávali 6-9 hodín za noc.
Výsledky výskumu možno v tomto štádiu zatiaľ označiť len za predbežné. Vedci však už teraz uvažujú nad rôznymi mechanizmami, ktoré by ich mohli spôsobovať.
Jedným z nich by mohla byť schopnosť optimistov aktívne sa vyrovnávať s problémami a interpretovať stresujúce udalosti pozitívnejšie. Tým dokážu zahnať nepríjemné myšlienky pri zaspávaní a neprerušiť tak svoj spánkový cyklus.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.