Aká je pravda o ortopedických topánkach

Nové poznatky o stvrdnutej koži na nohách rozpútali diskusiu o vplyve orotopedických topánok na zdravie.
Nový výskum priniesol prekvapivé zistenia o funkcii a účinkoch stvrdnutej kože chodidiel, čo viedlo výskumníkov k spochybneniu toho, či sú ortopedické topánky skutočne prospešné pre zdravie nôh. Ľudstvo vynašlo obuv pred asi 40.000 rokmi a dovtedy naši predkovia nemali žiadny spôsob, ako chrániť svoje nohy inak, než prirodzeným zhrubnutím kože, ktorá vznikla v dôsledku opakovaného trenia o tvrdý povrch.
Dokonca aj dnes niektorí ľudia chodia naboso v prírode a tvrdia, že im to ponúka rôzne zdravotné výhody. Tím výskumníkov z Harvard University si preto položil zaujímavé otázky: Znižuje stvrdnutá koža cit v nohách? A ako pri chôdzi obstojí stvrdnutá koža v porovnaní s nosením rôznych typov obuvi?
Stvrdnutá koža verzus minimálna obuv
Vedúci štúdie Daniel Lieberman vo výskume publikovanom v časopise Nature testovali dve skupiny účastníkov: 22 dospelých zo Spojených štátov a 81 dospelých z Kene. V oboch skupinách niektorí jedinci chodili naboso, zatiaľ čo iní zvyčajne nosili topánky.
Výskumníci najprv hodnotili hrúbku kože na chodidlách, tvrdosť a stuhnutosť kože na nohách a kinetiku chôdze v kenskej skupine. V americkej skupine sa tiež pozerali na to, ako rôzne typy obuvi - s tvrdou podrážkou, ako sú mokasíny alebo sandále, a tie s mäkkou podrážkou, ako sú ortopedické topánky - ovplyvnili nohy, čo sa týka ochrany a citlivosti voči nárazom.
Tím zistil, že ľudia, ktorí uprednostňujú chôdzu naboso vonku, majú v porovnaní s jedincami, ktorí uprednostňujú topánky, silnejšiu a tvrdšiu kožu na nohách. Pri hodnotení citlivosti nohy vedci zistili, že bez ohľadu na to, aká tvrdá bola koža, nemalo to žiadny vplyv na citlivosť nervov.
Nosenie topánok však vplyv malo. Konkrétne, topánky s mäkkou podrážkou znižujú citlivosť nervov a tiež menia silu nárazu, keď sa nohy dotýkajú zeme, čím vytvárajú väčší tlak na kĺby.
"Hoci mnohí ľudia dnes uprednostňujú nosenie obuvi pred chôdzou naboso, topánky zabraňujú vnímaniu hmatových podnetov zo zeme a tlmenie mení mieru vplyvu sily a impulzov spôsobmi, ktorých dôsledky nie sú dobre pochopené," varujú vedci vo svojej štúdii.
Napríklad stále nechápeme, ako nosenie údajne zdravšej obuvi, ako je napríklad ortopedická obuv, v skutočnosti ovplyvňuje ľudskú kostru a držanie tela. Výskumníci preto tvrdia, že nosenie obuvi s tvrdou podrážkou by sa mohlo priblížiť k skúsenosti s prirodzenými zhrubnutím kože, pokiaľ ide o ochranu bez ovplyvnenia citlivosti a prípadne aj držaním tela a rovnováhy. Vo svojom príspevku autori na záver dodávajú:
„Sú potrebné ďalšie štúdie o potenciálnych nevýhodách a prínosoch minimálnej obuvi, ako sú mokasíny alebo sandále, s relatívne tenkou, tuhou a nezmäkčenou podrážkou, ktorá funguje viac ako stvrdnutá koža v porovnaní s mäkkými topánkami, ktoré sa stali bežnými od priemyselnej revolúcie."

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.