• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.10.2019Meniny má Sergej
15°Bratislava

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

  • 19:41 22.07.2019
  • Bratislava
6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.

Či už vlastníte auto celé roky, alebo ste sa len prednedávnom naučili šoférovať, existuje veľa vecí, ktoré o svojom aute neviete. Mnohí odborníci dokonca vedia vyvrátiť aj tvrdenia, o ktorých ste si doteraz mysleli, že sú pravdivé. Častokrát robíme rôzne úkony pri údržbe auta zle alebo zbytočne. Tu je niekoľko trikov od expertov, ktoré potrebujete vedieť.

1. Autobatéria nemusí byť zlá, treba sa zbaviť korózie

Ak sa vám zdá, že máte problémy s batériou auta, ako prvé vám často napadne, že už je možno stará a je potrebné ju vymeniť. Problémom však môže byť skorodované napájanie batérie. Mnohí experti používajú trik s kolou, kedy namočia skorodované časti do koly. Môže to byť lacnejšie a jednoduchšie riešenie namiesto dobíjania batérie. Ak ju však skutočne potrebujete vymeniť, uistite sa, že ide o novú batériu, pretože časom sa môže degradovať.

2. Skontrolujte, či na brzdových doštičkách nie je hrdza

Keď počujete škrípanie pri brzdení, váš prvý inštinkt vám hovorí, že by ste ich mali vymeniť. Za normálnych okolností je však vhodné najprv brzdy ošetriť kvôli hrdzi, ktorá sa dá ľahko odstrániť. Vo všeobecnosti nie je potrebné vymeniť brzdové doštičky, až kým sa neopotrebujú na 90%.

3. Buďte opatrní pri bezplatných kontrolách.

Keď vám mechanik povie, čo vaše auto potrebuje a čo nie, pravdepodobne nechcete spochybňovať názor profesionála. Bohužiaľ, existujú mechanici, ktorí sa viac zaoberajú vymýšľaním nových problémov, ktoré stoja veľa peňazí. Dávajte si preto pozor na ponuky bezplatných kontrol a všímajte si v servise tieto znaky.

Ak vám niekto tvrdí, že súčiastka musí byť nahradená novou, dôveryhodný mechanik vám ju ukáže a vysvetlí, prečo ju nemožno opraviť. Problém môže byť aj v komunikácii. Dávajte si pozor na mechanikov, ktorí tvrdia, že problémy sú príliš komplikované na to, aby vám ich vysvetlili.

Vždy sa snažte získať druhý názor a pamätajte, že keď máte zlý pocit z mechanika, vždy môžete auto odtiahnuť do iného servisu získať iný názor.

4. Nežiadajte pneuservis, aby vám vystriedal pneumatiky na kolesách

Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock.com

Niektorí ľudia si myslia, že striedanie predných pneumatík za zadné a naopak prispieva k ich rovnomernému opotrebeniu. Mnohí odborníci však neveria, že to skutočne pneumatikám pomáha a pri opotrebení je potrebné ich vymeniť každopádne. Ak už však trváte na vystriedaní pneumatík, označte si ich kriedou, aby ste sa ubezpečili, že vám ich skutočne v pneuservise zamenili.

5. Pravdepodobne nepotrebujete špeciálne aditíva

Automechanici vám môžu ponúknuť určité aditíva do vášho motora, benzínovej nádrže alebo prevodovky, aby sa zlepšil výkon vášho vozidla. V skutočnosti však už vaše auto dostáva špeciálne prísady z benzínu a motorového oleja. Najpodstatnejšie je zapamätať si, že potrebujete pravidelne meniť olej a kontrolovať hladiny kvapalín.

6. Vzdelávanie pomáha zlepšiť váš zážitok z jazdy

Vyhlášku o prevádzke vozidiel v cestnej premávke ste naposledy videli pri skúškach na vodičský preukaz a už si nepamätáte, čo všetky značky znamenajú? Potom je čas si oprášiť vedomosti. Na internete existuje mnoho testov, vďaka ktorým sa znovu naučíte pravidlá cestnej premávky. Ak ste dlhšie nejadzili, neváhajte si dohodnúť rekondičnú jazdu v autoškole. Ak by všetci vodiči ovládali pravidlá, na cestách by mohlo byť omnoho menej nehôd. Prispejte preto k prevencii a sami buďte lepšie informovaní a ohľaduplní na cestách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, itstillruns.com, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Recyklácia batérií elektromobilov nie je doriešená

Recyklácia batérií elektromobilov nie je doriešená

11:03 19.10.2019Auto

Niektoré spoločnosti vedia isté časti batérií recyklovať už v súčasnosti, ide však o náročný a drahý proces, uvádza riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš.

Volkswagen pripravuje lacné elektrické mestské auto

Volkswagen pripravuje lacné elektrické mestské auto

15:23 12.10.2019Auto

Nemecký koncern Volkswagen (VW) chce v priebehu piatich rokoch uviesť na trh rad lacných elektromobilov, ktoré by mali osloviť mnohých klientov.

Dve tretiny Slovákov nevedia, ako dlho používať pneumatiky

Dve tretiny Slovákov nevedia, ako dlho používať pneumatiky

12:53 12.10.2019Auto

Takmer dve tretiny slovenských motoristov nevedia, ako dlho môžu používať pneumatiky.

Na elektromobil štát prispeje dotáciou 8000 eur

Na elektromobil štát prispeje dotáciou 8000 eur

13:11 21.09.2019Auto

V závere tohto roka plánuje ministerstvo hospodárstva (MH) spustenie dotácií na nákup elektromobilov.

VW SK chce do roku 2025 znížiť zaťaženie životného prostredia o 45 %

VW SK chce do roku 2025 znížiť zaťaženie životného prostredia o 45 %

11:09 20.09.2019Auto

Udržateľná výroba automobilov je jedným zo zásadných princípov spoločnosti Volkswagen Slovakia.