• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

  • 19:41 22.07.2019
  • Bratislava
6 tajomstiev o vašom aute, ktoré poznajú len experti

Tieto triky poznajú mnohí experti, no len neradi sa o ne delia.

Či už vlastníte auto celé roky, alebo ste sa len prednedávnom naučili šoférovať, existuje veľa vecí, ktoré o svojom aute neviete. Mnohí odborníci dokonca vedia vyvrátiť aj tvrdenia, o ktorých ste si doteraz mysleli, že sú pravdivé. Častokrát robíme rôzne úkony pri údržbe auta zle alebo zbytočne. Tu je niekoľko trikov od expertov, ktoré potrebujete vedieť.

1. Autobatéria nemusí byť zlá, treba sa zbaviť korózie

Ak sa vám zdá, že máte problémy s batériou auta, ako prvé vám často napadne, že už je možno stará a je potrebné ju vymeniť. Problémom však môže byť skorodované napájanie batérie. Mnohí experti používajú trik s kolou, kedy namočia skorodované časti do koly. Môže to byť lacnejšie a jednoduchšie riešenie namiesto dobíjania batérie. Ak ju však skutočne potrebujete vymeniť, uistite sa, že ide o novú batériu, pretože časom sa môže degradovať.

2. Skontrolujte, či na brzdových doštičkách nie je hrdza

Keď počujete škrípanie pri brzdení, váš prvý inštinkt vám hovorí, že by ste ich mali vymeniť. Za normálnych okolností je však vhodné najprv brzdy ošetriť kvôli hrdzi, ktorá sa dá ľahko odstrániť. Vo všeobecnosti nie je potrebné vymeniť brzdové doštičky, až kým sa neopotrebujú na 90%.

3. Buďte opatrní pri bezplatných kontrolách.

Keď vám mechanik povie, čo vaše auto potrebuje a čo nie, pravdepodobne nechcete spochybňovať názor profesionála. Bohužiaľ, existujú mechanici, ktorí sa viac zaoberajú vymýšľaním nových problémov, ktoré stoja veľa peňazí. Dávajte si preto pozor na ponuky bezplatných kontrol a všímajte si v servise tieto znaky.

Ak vám niekto tvrdí, že súčiastka musí byť nahradená novou, dôveryhodný mechanik vám ju ukáže a vysvetlí, prečo ju nemožno opraviť. Problém môže byť aj v komunikácii. Dávajte si pozor na mechanikov, ktorí tvrdia, že problémy sú príliš komplikované na to, aby vám ich vysvetlili.

Vždy sa snažte získať druhý názor a pamätajte, že keď máte zlý pocit z mechanika, vždy môžete auto odtiahnuť do iného servisu získať iný názor.

4. Nežiadajte pneuservis, aby vám vystriedal pneumatiky na kolesách

Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock.com

Niektorí ľudia si myslia, že striedanie predných pneumatík za zadné a naopak prispieva k ich rovnomernému opotrebeniu. Mnohí odborníci však neveria, že to skutočne pneumatikám pomáha a pri opotrebení je potrebné ich vymeniť každopádne. Ak už však trváte na vystriedaní pneumatík, označte si ich kriedou, aby ste sa ubezpečili, že vám ich skutočne v pneuservise zamenili.

5. Pravdepodobne nepotrebujete špeciálne aditíva

Automechanici vám môžu ponúknuť určité aditíva do vášho motora, benzínovej nádrže alebo prevodovky, aby sa zlepšil výkon vášho vozidla. V skutočnosti však už vaše auto dostáva špeciálne prísady z benzínu a motorového oleja. Najpodstatnejšie je zapamätať si, že potrebujete pravidelne meniť olej a kontrolovať hladiny kvapalín.

6. Vzdelávanie pomáha zlepšiť váš zážitok z jazdy

Vyhlášku o prevádzke vozidiel v cestnej premávke ste naposledy videli pri skúškach na vodičský preukaz a už si nepamätáte, čo všetky značky znamenajú? Potom je čas si oprášiť vedomosti. Na internete existuje mnoho testov, vďaka ktorým sa znovu naučíte pravidlá cestnej premávky. Ak ste dlhšie nejadzili, neváhajte si dohodnúť rekondičnú jazdu v autoškole. Ak by všetci vodiči ovládali pravidlá, na cestách by mohlo byť omnoho menej nehôd. Prispejte preto k prevencii a sami buďte lepšie informovaní a ohľaduplní na cestách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, itstillruns.com, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ford a Rivian zrušili plány na vývoj spoločného elektromobilu

Ford a Rivian zrušili plány na vývoj spoločného elektromobilu

16:02 21.11.2021Auto

Koncern Ford Motor a kalifornský výrobca elektromobilov Rivian Automotive zrušili plány týkajúce sa vývoja spoločného elektrického vozidla. V piatok (19. 11.) to potvrdil Ford.

Musk tento týždeň predal akcie Tesly za takmer 7 miliárd USD

Musk tento týždeň predal akcie Tesly za takmer 7 miliárd USD

12:11 14.11.2021Auto

Generálny riaditeľ Tesly v sobotu uviedol, že tento týždeň predal akcie spoločnosti za takmer 7 miliárd USD, pričom výnos z ich predaja je „bližšie k maximalizácii daní ako k minimalizácii“.

Vzniká medzinárodná dohoda o minimálnej životnosti batérií elektromobilov

Vzniká medzinárodná dohoda o minimálnej životnosti batérií elektromobilov

17:13 13.11.2021Auto

Európska únia (EÚ), USA a Čína chcú pre výrobcov elektromobilov a hybridov stanoviť minimálnu životnosť batérií používanú v ich vozidlách.

Kríza s dodávkami čipov by mohla spomaľovať výrobu ešte v roku 2022

Kríza s dodávkami čipov by mohla spomaľovať výrobu ešte v roku 2022

11:18 02.11.2021Auto

Nemecká automobilka Audi nebude môcť v blízkej budúcnosti zvýšiť výrobu, pretože podobne ako automobilky na celom svete zápasí s nedostatkom čipov.

Predaj áut v Japonsku klesol v októbri na historické minimum

Predaj áut v Japonsku klesol v októbri na historické minimum

18:37 01.11.2021Auto

Predaj áut v Japonsku pokračoval v októbri v poklese štvrtý mesiac po sebe, pričom dosiahol historicky najnižšiu úroveň za daný mesiac.