• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
11°Bratislava

Pečeň sa počas dňa zväčšuje a zmenšuje. Ako to súvisí so zdravým spánkom?

  • 20:53 15.05.2019
  • Ženeva
Pečeň sa počas dňa zväčšuje a zmenšuje. Ako to súvisí so zdravým spánkom?

Veľkosť pečene u zvierat a človeka nie je konštantná. Tento orgán sa neustále mení v závislosti od času, čo má obrovský súvis aj so zdravým spánkom.

Pečeň je endokrinná žľaza nachádzajúca sa v pravej hornej časti brucha. Tento orgán plní niekoľko funkcií, medzi ktoré patrí udržiavanie hladiny cukru v norme, ukladanie a uvoľňovanie vitamínov a minerálov do tela, detoxifikovanie krvi a schopnosť regenerácie.

Okrem týchto úžasných schopností má naša pečeň ešte jedno eso v rukáve – počas dňa sa zväčšuje, a v noci sa zas zmenšuje. Čo to znamená pre naše biologické hodiny a metabolizmus?

Pečeň a denný rytmus

U zvierat platí, že ich mozog, orgány a bunky sa riadia „telesnými hodinami“, ktoré regulujú pravidelné funkčné cykly celého tela. Na rozdiel od iných orgánov sa pečeň okrem tohto rytmu riadi aj časom, kedy jedia a kedy sa výraznejšie pohybujú.

Profesor molekulárnej biológie na Ženevskej univerzite (Švajčiarsko) Ueli Schibler sa pokúsil zistiť, ako sa pečeň dokáže vysporiadať s týmito zmenami telesného rytmu. V roku 2017 spolu s kolegami publikoval štúdiu, v ktorej potvrdil, že pečeň je v mimoriadnom súlade s telesným rytmom.

Schibler na základe pozorovania myší prišiel na to, že ich pečeň sa počas dňa (v tomto čase myši zvyknú spať) zväčší takmer o polovicu objemu, a v noci (keď sú myši najviac aktívne) sa postupne zmenší do pôvodnej veľkosti. Okrem rastu pečeňových buniek hepatocytov, keď boli myši aktívne, narastala aj hladina ribozómov, ktoré produkujú bielkoviny.

Čím viac ribozómov sa v pečeni nachádza, tým lepšie dokáže rozložiť jedlo na bielkoviny a zbaviť telo toxínov. Krátko pred prebudením sa pečeň zbavuje nadbytočných ribozómov a sťahuje sa do pôvodnej veľkosti.

Ako to súvisí so spánkom?

Štúdia zistila, že pečeň myší, ktoré boli aktívne vo zvyčajnom čase (v noci), dosahovala najvyššiu efektívnosť a veľkosť. Keď im vedci prevrátili cyklus, takže myši boli aktívne počas dňa a spali v noci, fluktuácia vo veľkosti pečene u nich ustala aj napriek tomu, že jedli rovnaké množstvá jedla. Dá sa teda s istotou povedať, že pečeň je najpevnejšie spojená s biorytmom.

Rovnaké zmeny vo veľkosti pečene sa pravdepodobne dejú aj u ľudí. Tento predpoklad potvrdila aj štúdia z roku 1986. Čo to teda znamená pre vás a vašu pečeň?

V prípade, že zo svojho života vynechávate kvalitný a pravidelný spánok, odrazí sa to aj na oslabenej funkcii vašej pečene. Čím dlhšie budete pečeň udržiavať v takomto napätí, tým skôr sa u vás začnú prejavovať neželané príznaky ako únava, opuch, tvorba modrín, či dokonca žltačka.

Zdroj: Info.sk, DP, cell.com, sciencedaily.com, curiosity.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.