Ako súvisí nedostatok spánku so vznikom rakoviny?
- 20:22 12.02.2019
- Hong Kong

Prvá štúdia svojho druhu sa pozrela na účinky spánkovej deprivácie na stavbu génov mladých ľudí. Ako sa to prejaví na riziku vzniku rakoviny?
Lekári považujú za zdravý spánok taký, ktorý za noc dosiahne aspoň 7-8 neprerušovaných hodín. Ako však ukázala najnovšia štúdia, nie každý si ho môže dopriať, čo má obrovský vplyv na zdravie organizmu.
Vedci, ktorí študovali zdravie a gény doktorov na nočných zmenách, najnovšie argumentujú, že menej ako 7 hodín spánku denne môže trvalo poškodiť DNA a zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Spánková deprivácia tiež môže oslabiť schopnosť DNA opravovať sa, na základe čoho môže v tele dôjsť k vzniku genetických ochorení.
Následky neminú ani mladých a zdravých
Výskum prebiehal na Univerzite v Hong Kongu, kde sa zameral na 49 doktorov, pričom 24 z nich pracovalo aj na nočných zmenách. Týchto 24 doktorov bežne spávalo 2 až 4 hodiny denne zhruba 5-6 dní do mesiaca, a traja z nich si takto často pospali len hodinu denne. Ostatných 25 doktorov dodržiavalo zdravší spánkový vzorec.
Vedci najprv vzali vzorku krvi doktorom, ktorí absolvovali 3 dni zdravého spánku. Potom opakovali odber krvi u tých, ktorí práve dorobili na nočnej zmene. Výsledky ukázali, že doktori, ktorí pracovali počas noci, mali o 30% viac poškodenej DNA ako tí, ktorí nerobili na nočné zmeny. Ich DNA sa poškodilo o ďalších 25% viac počas prebdenej noci. U týchto doktorov bola tiež zabrzdená automatická oprava DNA.
„Poškodenie dvojzávitnice je obzvlášť nebezpečné, lebo zlyhanie opravy vedie ku genómovej nestabilite a bunkovej smrti, a jej rozklad zas spôsobuje nedokonalé spájanie, ktoré sa považuje za prvotný krok onkogénnych premien,“ vysvetľujú výskumníci v štúdii.
Poškodenie DNA u pracovníkov na zmenách teda vedie ku vzniku chronických ochorení, a hoci sú výsledky zatiaľ len v overovacej fáze, autori už hovoria aj o vzniku genetických mutácií, ako je aj rakovina. Prečo nedostatok spánku spôsobuje poškodenie DNA, sa zatiaľ nevie.
Autori štúdie, na čele s doktorom Wongom Tin-chunom dúfajú, že pomocou výskumu sa im podarí zdôrazniť dôležitosť spánku u pracovníkov na zmeny. Výskumníci zároveň pripomínajú, že doktori, ktorých sledovali, boli mladí a zdraví, a teda sa predpokladá, že ich organizmus by mal zvládať nedostatok spánku lepšie ako organizmus staršieho alebo chorého človeka.
Koľko hodín by sme denne mali stráviť spánkom?
To záleží aj od vášho veku. Dospelý vo veku od 18 do 60 rokov by mal denne spať aspoň 7 hodín, no odporúčania sa líšia v závislosti od zdroja. Okrem poškodenia DNA a genetických mutácií vám pri zanedbaní spánku hrozí aj vznik obezity, srdcových ochorení a cukrovky.

Hrozivý nález z Pompejí: Toto našli v jednom z domov
Rodina, ktorá pri výbuchu sopky zhorela zaživa, sa v posledných chvíľach pokúšala zabrániť tragédii.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?