• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.7.2020Meniny má Patrícia, Patrik
31°Bratislava

Kefír: Mliečny zázrak vhodný nielen na zlepšenie trávenia

  • 18:56 19.12.2018
  • Bratislava
Kefír: Mliečny zázrak vhodný nielen na zlepšenie trávenia

Účinky kefíru si už niekoľko storočí vážia na Kaukaze, v Rusku a strednej Ázii. Populárny je aj u nás, no nie všetci poznajú každý jeho blahodarný účinok.

Kefír je kvasený mliečny nápoj pochádzajúci z regiónu na pohraní Európy a Ázie. Chuťou a zložením sa podobá na jogurt, no je redší a kyslejší. Pri fermentácii kefíru vzniká oxid uhličitý, vďaka ktorému sa zdá, akoby nápoj bublinkoval. Práve fermentácia je kľúčový faktor, ktorý rozhoduje o tom, ako bude kefír chutiť.

Podobne, ako mlieko, aj kefír je bohatou zásobou vápnika a bielkovín. Od mlieka sa však odlišuje vyššou hladinou probiotík, inak povedané „dobrých baktérií“, ktoré pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach ako nafukovanie a zápcha.

Niektoré výskumy naznačujú, že vďaka rozštiepeniu laktózy v procese fermentácie môžu kefír piť aj ľudia s laktózovou intoleranciou. Zrná kefíru obsahujú približne 30 druhov prospešných baktérií, okrem iného aj laktobacily, ktoré sa zoširoka využívajú pri tráviacich ťažkostiach.

Dobrý na trávenie

Vďaka obsahu probiotík možno kefír využiť ako pomôcku pri tráviacich problémoch. Probiotiká pomáhajú obnoviť črevnú rovnováhu, a slúžia aj ako prevencia pred ochoreniami tráviaceho traktu.

Pomáha pri chudnutí

Obezita sa spája s nerovnováhou črevných baktérií. Niektoré výskumy naznačujú, že laktobacily prítomné v kefíre sa dokážu podieľať na zmene hmotnosti.

Upevňuje zdravie kostí

Tradičný kefír, vyrobený z kravského mlieka, je dobrým zdrojom vápnika a vitamínu K, pričom oba tieto prvky sú potrebné pre pevné a zdravie kostí. Postupom veku kosti slabnú a zvyšuje sa riziko osteoporózy a zlomenín. Kefír môže v tomto prípade pomôcť, a to najmä ženám po menopauze, ktoré sú v najväčšom ohrození.

Zmierňuje zápal

Zápal v tele sa podieľa na vzniku viacerých ochorení, vrátane zápalu čreva a reumatoidnej artritídy. Probiotiká, ktoré sa skrývajú v kefíre, majú protizápalové účinky, a tak slúžia ako skvelá prevencia aj liečebná pomôcka.

Vedľajšie účinky

Rôzne spoločnosti pri výrobe kefíru využívajú rôzne postupy, a tak sa môže stať, že kefír, ktorý ste kúpili vy, bude obsahovať menej probiotických baktérií ako ten, ktorý kúpila suseda. Pokiaľ nie ste zvyknutí na probiotiká alebo kvasené jedlá, odporúča sa začať piť kefír po malých dávkach a postupne sa prepracovať k vyšším.

Niektorí ľudia pri pití kefíru uvádzajú aj vedľajšie príznaky ako nafukovanie, zápcha alebo hnačka.

Vodný kefír

V posledných rokoch prerazil na trh aj takzvaný vodný kefír. Vyrába sa podobne ako jeho mliečny brat, a líši sa stavbou zrniečok. Vodný kefír je skvelou alternatívou pre tých, ktorí sa vyhýbajú konzumácii mliečnych výrobkov, no neobsahuje také isté množstvo vápnika a bielkovín.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bbcgoodfood.com, sciencedirectcom, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako poraziť tuk na bruchu podľa toho, ako vyzerá

Ako poraziť tuk na bruchu podľa toho, ako vyzerá

VČERA - 19:35Zdravie

Existuje 6 základných príčin ukladania tuku na bruchu, ktoré majú rôzny vzhľad a možno ich riešiť rôznymi spôsobmi.

Ako zistiť, či ste prekonali infarkt bez toho, aby ste o tom vedeli?

Ako zistiť, či ste prekonali infarkt bez toho, aby ste o tom vedeli?

20:20 04.07.2020Zdravie

Príznaky infarktu sú niekedy náhle a bolestivé, inokedy sú zas také mierne, že nás ani nenútia ísť do nemocnice. Ako zistiť, či ste prekonali infarkt?

Trvalé následky koronavírusu: Tento príznak pacientom ostal aj po prekonaní COVID-19

Trvalé následky koronavírusu: Tento príznak pacientom ostal aj po prekonaní COVID-19

19:36 04.07.2020Zdravie

Jeden z desiatich pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa ani po vyliečení príznaku nezbavil.

Tieto potraviny zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ako často ich jete?

Tieto potraviny zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ako často ich jete?

7:54 04.07.2020Zdravie

Strava má značný vplyv aj na zdravie vášho mozgu. Niektoré potraviny dokonca zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ktoré to sú?

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

15:20 03.07.2020Zdravie

Týchto 6 výsledkov spozorujete na svojej tvári pri pravidelnom naparovaní.