• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.5.2019Meniny má Bernard
13°Bratislava

Intolerancia laktózy: Čo konzumovať a aké jedlá radšej vylúčiť?

  • 20:06 06.10.2015
  • Bratislava
Intolerancia laktózy: Čo konzumovať a aké jedlá radšej vylúčiť?

Alergia na mlieko a intolerancia laktózy nie je to isté! Prečítajte si zaujímavosti o tejto diagnóze a aj odporúčania, čo z jedálnička radšej vylúčiť.

Ak vaše telo nie je schopné stráviť laktózu, čo je mliečny cukor, patríte medzi ľudí s intoleranciou laktózy. Od alergie na mlieko sa odlišuje tým, že pri alergii reaguje imunitný systém na mliečne proteíny. Preto sú aj jedálničky v prípade alergie a intolerancie trochu odlišné.

Symptómy

Keď sa nespracovaná laktóza presúva po tráviacom trakte, môže vyvolať nepríjemné pocity – napríklad kŕče brucha, nafukovanie, plynatosť, hnačky alebo nevoľnosť.

Jej prvé príznaky sa začnú vyskytovať už v puberte (veľmi zriedkavo aj v detstve) ale najčastejšie prepukne v dospelosti. Ak ju mali vaši rodičia, je vysoká šanca, že ju budete mať aj vy. S touto chorobou sa navyše spájajú aj iné diagnózy, napríklad gastroenteritída, celiakia alebo vzácnejšia Crohnova choroba.

Čítajte: Sú bezlepkové potraviny zdravšie ako bežné potraviny?

Intoleranciu laktózy spôsobuje nedostatok enzýmu laktázy, ktorý štiepi mliečny cukor na sacharidy.

Otestujte si toleranciu

Keďže na túto chorobu zatiaľ liek neexistuje, väčšina ľudí jednoducho laktózu zo svojho jedálnička vylúči. No ak patríte k ľuďom, ktorí sa týchto potravín nedokážu vzdať, máme pre vás tip ako si odsledujete, ktoré potraviny konzumovať môžete.

Na pár týždňov úplne vylúčte konzumáciu mliečnych výrobkov a potom ich začnite konzumovať znova – ale v malých množstvách. Takto si odsledujete, koľko laktózy a v ktorých výrobkoch dokáže práve váš organizmus bez problémov zvládnuť. Najčastejšie sa táto hodnota pohybuje na 10 – 15 gramoch laktózy. Tú telo príjme najlepšie ak je súčasne konzumovaná spolu s inými potravinami.

Týmto testom si súčasne môžete sami stanoviť diagnózu – ak máte po konzumácii potravín s laktózou problémy a tie zmiznú ak potraviny z jedálnička vyradíte, zrejme bude táto diagnóza sedieť aj na vás. V každom prípade by ste mali vyhľadať lekára a poradiť sa s ním.

Jedálniček

Ak sa potravín s obsahom laktózy nechcete vzdať, plnotučné výrobky sú pre ľudí s touto diagnózou najlepšie. Zvýšený obsah tuku totiž spomaľuje posun laktózy po tráviacom systéme. Zvyčajne si ale môžete v primeranom množstve dopriať jogurty a syry – probiotická kultúra zmierni problémy s trávením a pomôže štiepiť mliečny cukor. To je dobrá správa pre ľudí, ktorí obľubujú tvrdé syry, tvaroh a grécky jogurt.

Čo vám s intoleranciou laktózy ešte pomôže?

Niektoré zdroje ako vhodné potraviny uvádzajú aj kefír, zázvor, repíkový čaj alebo jablčný ocot. Všetky totiž majú pozitívny vplyv na trávenie a neutralizovanie žalúdočnej kyseliny.

Čítajte: 10 nenápadných signálov, že vaše trávenie nefunguje naplno

Bežné potraviny môžete vyskúšať nahradiť aj špeciálnymi bezlaktózovými výrobkami. Ak vám prekáža zvlášť mlieko, alternatívou je sójové, mandľové, kokosové, konopné alebo ryžové mlieko.

Patríte aj vy k ľuďom, ktorí majú intoleranciu laktózy? Konzumujete výrobky obsahujúce laktózu alebo sa im úplne vyhýbate? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, fitnessrepubic.com, care2.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

Farba piluliek má vplyv na to, do akej miery u vás budú účinkovať

20:12 18.05.2019Zdravie

Prečo sa niektoré pilulky predávajú ako biele, iné ako ružové? Rozličné farby liekov majú svoje vysvetlenie v psychológii.

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

Pre správny vývoj chrupu treba u detí dávať pozor na zlozvyky

11:12 18.05.2019Zdravie

U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu.

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

21:48 17.05.2019Zdravie

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

Dietetik radí: Takto vyzerá najzdravší spôsob, ako piť alkohol

20:50 17.05.2019Zdravie

Profesionál v odbore výživy a stravovania odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom stravovania a alkoholu.

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

Arteriovenózna malformácia v mozgu: O skrytom ochorení sa mnohí dozvedia neskoro

19:55 16.05.2019Zdravie

Mozgová arteriovenózna malformácia je defekt, ktorý vás pri komplikáciách môže stáť život. Je preto nutné si všímať varovné príznaky.