• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
26°Bratislava

Intolerancia laktózy: Čo konzumovať a aké jedlá radšej vylúčiť?

  • 20:06 06.10.2015
  • Bratislava
Intolerancia laktózy: Čo konzumovať a aké jedlá radšej vylúčiť?

Alergia na mlieko a intolerancia laktózy nie je to isté! Prečítajte si zaujímavosti o tejto diagnóze a aj odporúčania, čo z jedálnička radšej vylúčiť.

Ak vaše telo nie je schopné stráviť laktózu, čo je mliečny cukor, patríte medzi ľudí s intoleranciou laktózy. Od alergie na mlieko sa odlišuje tým, že pri alergii reaguje imunitný systém na mliečne proteíny. Preto sú aj jedálničky v prípade alergie a intolerancie trochu odlišné.

Symptómy

Keď sa nespracovaná laktóza presúva po tráviacom trakte, môže vyvolať nepríjemné pocity – napríklad kŕče brucha, nafukovanie, plynatosť, hnačky alebo nevoľnosť.

Jej prvé príznaky sa začnú vyskytovať už v puberte (veľmi zriedkavo aj v detstve) ale najčastejšie prepukne v dospelosti. Ak ju mali vaši rodičia, je vysoká šanca, že ju budete mať aj vy. S touto chorobou sa navyše spájajú aj iné diagnózy, napríklad gastroenteritída, celiakia alebo vzácnejšia Crohnova choroba.

Čítajte: Sú bezlepkové potraviny zdravšie ako bežné potraviny?

Intoleranciu laktózy spôsobuje nedostatok enzýmu laktázy, ktorý štiepi mliečny cukor na sacharidy.

Otestujte si toleranciu

Keďže na túto chorobu zatiaľ liek neexistuje, väčšina ľudí jednoducho laktózu zo svojho jedálnička vylúči. No ak patríte k ľuďom, ktorí sa týchto potravín nedokážu vzdať, máme pre vás tip ako si odsledujete, ktoré potraviny konzumovať môžete.

Na pár týždňov úplne vylúčte konzumáciu mliečnych výrobkov a potom ich začnite konzumovať znova – ale v malých množstvách. Takto si odsledujete, koľko laktózy a v ktorých výrobkoch dokáže práve váš organizmus bez problémov zvládnuť. Najčastejšie sa táto hodnota pohybuje na 10 – 15 gramoch laktózy. Tú telo príjme najlepšie ak je súčasne konzumovaná spolu s inými potravinami.

Týmto testom si súčasne môžete sami stanoviť diagnózu – ak máte po konzumácii potravín s laktózou problémy a tie zmiznú ak potraviny z jedálnička vyradíte, zrejme bude táto diagnóza sedieť aj na vás. V každom prípade by ste mali vyhľadať lekára a poradiť sa s ním.

Jedálniček

Ak sa potravín s obsahom laktózy nechcete vzdať, plnotučné výrobky sú pre ľudí s touto diagnózou najlepšie. Zvýšený obsah tuku totiž spomaľuje posun laktózy po tráviacom systéme. Zvyčajne si ale môžete v primeranom množstve dopriať jogurty a syry – probiotická kultúra zmierni problémy s trávením a pomôže štiepiť mliečny cukor. To je dobrá správa pre ľudí, ktorí obľubujú tvrdé syry, tvaroh a grécky jogurt.

Čo vám s intoleranciou laktózy ešte pomôže?

Niektoré zdroje ako vhodné potraviny uvádzajú aj kefír, zázvor, repíkový čaj alebo jablčný ocot. Všetky totiž majú pozitívny vplyv na trávenie a neutralizovanie žalúdočnej kyseliny.

Čítajte: 10 nenápadných signálov, že vaše trávenie nefunguje naplno

Bežné potraviny môžete vyskúšať nahradiť aj špeciálnymi bezlaktózovými výrobkami. Ak vám prekáža zvlášť mlieko, alternatívou je sójové, mandľové, kokosové, konopné alebo ryžové mlieko.

Patríte aj vy k ľuďom, ktorí majú intoleranciu laktózy? Konzumujete výrobky obsahujúce laktózu alebo sa im úplne vyhýbate? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, fitnessrepubic.com, care2.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.