• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Koľko ráz je normálne sa počas noci zobudiť?

  • 21:20 10.10.2018
  • Bratislava
Koľko ráz je normálne sa počas noci zobudiť?

Ako často sa môžeme počas noci zobudiť bez toho, aby sme museli hovoriť o nespavosti? Odpoveď sme získali od odborníka na spánok.

Prebudenie zo spánku uprostred noci si niekedy vôbec nepamätáme, a inokedy nám natoľko prekazí spánok, že po ňom už nevieme zaspať. Situácia sa ešte zhoršuje v prípade, že sa zobudíme niekoľkokrát za noc, a to bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Nočné prebúdzanie sa nie je nič jedinečné. Výskum z roku 2010 preukázal, že viac ako 30% ľudí sa v noci zo spánku prebudí viac ako trikrát za týždeň. Ďalší výskum publikovaný v Journal of Psychiatric Research zas uvádza, že ďalších 23% ľudí sa budí aspoň raz za týždeň. Aká je zdravá miera prebúdzania sa zo spánku?

Pokiaľ sa snažíte viesť zdravý život, určite viete, že plnohodnotný spánok je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Možno vás potom prekvapí, že k zdravému spánku patria aj občasné prebudenia. O tom, či máte problémy so spánkom, rozhodujú skôr ich príčiny a pravidelnosť.

„Keďže existuje obrovské množstvo vecí, ktoré nás môžu ľahko prebudiť, neexistuje konkrétne číslo, pri ktorom by odborník začal dvíhať varovný prst,“ uvádza pre magazín SELF odborník na spánok Brandon Peters. „Okrem toho je dôležité pripomenúť, že množstvo prebudení sa môže postupom nocí meniť.“

Peters ďalej približuje, že ľudia sa väčšinou budia pri striedaní jednotlivých spánkových cyklov, a preto si na to ráno často ani nespomenú. Za problém sa označuje také prebudenie, po ktorom sa človeku nedarí zaspať ani po 20-30 minútach. V tomto prípade už možno hovoriť o nespavosti. V prípade, že takéto noci u vás nie sú raritou, stojí za to zmieniť sa o tom pred svojím lekárom.

Pred návštevou ambulancie si môžete pomôcť niekoľkými spôsobmi

Ak už sa počas noci zobudíte, nech vám ani nenapadne pozerať na hodiny! Je to síce veľké pokušenie, ale ak zo spánku prebudíte aj mozog, bude vám dlhšie trvať, kým ho znovu upokojíte.

Zamyslite sa aj nad spánkovou hygienou. Spávať by ste mali v chladnom, tichom a tmavom prostredí a v pohodlnej posteli. Zvyknite si líhať a vstávať každý deň v rovnakom čase. Pred spaním, samozrejme, nepite kávu a nejedzte ťažké a mastné jedlá.

Zobudili ste sa počas noci a nemôžete zaspať? Týmto činnostiam sa rozhodne vyhnite!

Do postele si nenoste žiadnu techniku – nebrowsujte na smartfóne alebo laptope, ani nepozerajte televízor. Pokiaľ si neviete zvyknúť na nudu pred spaním, siahnite radšej po knihe.

Doktori hovoria, že ak sa v noci budíte len preto, že vám treba ísť na toaletu, pred spaním by ste mali zmierniť príjem tekutín. Príčinou môžu byť aj ochorenia alebo niektoré lieky s močopudným vedľajším účinkom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, self.com, sciencedirect.com, vesti.ru, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

20:17 06.12.2018Zdravie

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

19:22 06.12.2018Zdravie

U mladých ľudí sa čoraz viac objavuje nová smrteľná forma meningitídy, ktorej príznaky lekári mylne klasifikujú ako predávkovanie drogami alebo alkoholom.

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

19:48 05.12.2018Zdravie

Nafukovanie je bežný problém, pri ktorom dochádza k uviaznutiu nadbytočného plynu v brušnej dutine. Obvykle ho spôsobujú niektoré jedlá a nápoje. Ak sa ho chcete zbaviť, týmto 6 alkoholickým nápojom sa vyhnite.

TV program