• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
11°Bratislava

Pravdepodobnosť brexitu bez dohody sa zvýšila

  • 15:30 13.09.2018
  • Londýn
Pravdepodobnosť brexitu bez dohody sa zvýšila

Pravdepodobnosť odchodu Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody sa podľa ratingovej agentúry Moody's v posledných mesiacoch zvýšila.

Moody's v správe zverejnenej vo štvrtok uvádza, že takzvaný tvrdý brexit by mal rozsiahle negatívne dôsledky na britskú ekonomiku, ale aj na ekonomiky niektorých krajín EÚ. Najviac by zasiahol automobilky, aerolínie a chemický priemysel.

Británia podľa Moody's riskuje rýchle upadnutie do recesie. Británia a EÚ by síce zrejme urýchlene prijali opatrenia, aby obmedzili krátkodobé narušenia, ale brexit bez dohody by určite spôsobil väčšie problémy než regulovaný odchod, uviedol autor správy Moody’s Colin Ellis.

Bezprostredným dôsledkom by zrejme bol najprv prudký prepad hodnoty britskej libry, čo by viedlo k dočasnému zrýchleniu inflácie a zníženiu reálnych príjmov počas dvoch až troch rokov po brexite. To by malo negatívny vplyv na spotrebiteľské výdavky a spomalilo rast s rizikom, že Británia sa dostane do recesie,“ uvádza sa v správe.

Británia opustí EÚ 29. marca 2019. Britský minister pre brexit Dominic Raab nedávno požadoval, aby firmy prestali používať brexit ako výhovorku pre slabé výsledky. Podľa Moody’s však odchod bez dohody bude mať najväčší negatívny vplyv na niektoré politicky a strategicky dôležité odvetvia, ako sú napríklad letecký priemysel, letecká doprava, automobilový a chemický priemysel.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku

DNES - 17:03Ekonomické

Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami

DNES - 15:50Ekonomické

Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP

DNES - 15:48Ekonomické

Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.

ZMOS: Štátni zamestnanci by mohli jednorazovú odmenu dostať vo výplate za máj

ZMOS: Štátni zamestnanci by mohli jednorazovú odmenu dostať vo výplate za máj

DNES - 13:56Ekonomické

Zamestnanci verejnej správy by jednorazovú odmenu vo výške 800 eur mohli dosť vo výplate za mesiac máj.

Erik Tomáš: MPSVR prispôsobí schému kurzarbeit v reakcii na americké clá

Erik Tomáš: MPSVR prispôsobí schému kurzarbeit v reakcii na americké clá

DNES - 13:17Ekonomické

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje novelu zákona na prispôsobenie schémy kurzarbeit v súvislosti so zavedenými americkými clami.