Opuchnuté oči - prečo ich máme, ako sa ich zbaviť a kedy vyhľadať lekára?

Bojujete často s opuchnutými očami, aj keď spávate dostatočne dlho a dobre? Prečítajte si, čím opuch zmiernite a aj ďalšie dôvody, prečo vzniká a kedy by ste mali kontaktovať lekára.
Opuchnuté oči zvyčajne pripisujeme nedostatku spánku alebo zlej polohe počas spánku. Ak ale ani s jedným nemáte problém, je načase hľadať príčinu inde.
Najbežnejšie príčiny vzniku opuchu očí
Pokiaľ konzumujete nadmerné množstvo soli alebo alkoholu, môže sa to prejaviť aj opuchom očí. K bežným príčinám vzniku opuchu očí patrí aj dehydratácia a celkový zlý pitný režim. Rozhodne ho ale nenaprávajte večer na poslednú chvíľu, takto iba pridáte prácu obličkám a vaše oči budú ráno aj tak opuchnuté. Dôležité je sledovať pitný režim aj stravovacie návyky.
Vážnejšie diagnózy
Pokiaľ vás opuch očí trápi dlhodobo a sú k nemu pridružené problémy ako nádcha, kýchanie alebo slzenie či štípanie očí, môže to poukazovať na skrytú alergiu. V niektorých prípadoch ale opuch očí sprevádza aj iné problémy, napríklad ochorenia obličiek, štítnej žľazy alebo aj vznikajúci zápal očí.
Svojho lekára určite konzultujte, pokiaľ sa u vás opuch očí dlhodobo vyskytuje, napriek dostatočnému spánku a správnej životospráve, prípadne ak sa opuch zhoršuje a pridružujú sa k nemu aj iné zdravotné problémy.
Rýchla prvá pomoc
Na opuch očí skvele pomáhajú studené obklady. Namočte vreckovku alebo vatové tampóny do chladnej vody, priložte na oči a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Pozor! Na jemnú pokožku očí určite nepoužívajte ľad!
Podobne sa dajú použiť aj koliečka uhorky alebo chladivý gél z aloe vera. Dávajte si ale pozor, aby vám aloe vera nespôsobilo alergickú reakciu - sledujte, či na pokožke nepocítite mierne pálenie alebo šteklenie. V takom prípade si aloe zmyte vlažnou vodou.
Overeným receptom starých mám je aj zemiak. Ošúpte ho, nastrúhajte a zabaľte do bavlnenej vreckovky. Tú si potom jemne priložte na oči a nechajte niekoľko minút pôsobiť.
Čo ešte môžete urobiť, aby sa opuch stratil
Okrem 7 hodín spánku by ste mali dbať na to, aby ste počas spánku mali hlavu v mierne vyvýšenom uhle, aby nedochádzalo k hromadeniu tekutín. Zaobstarajte si teda pohodlný vankúš.
Dámy by mali pred spaním myslieť na to, že by sa vždy mali jemne odlíčiť a prípadne si naniesť kozmetické prípravky s obsahom kofeínu, ktorý opuch očí sťahuje.
Vyskúšať môžete aj špeciálne mikromasáže na oči a okolie, ktoré zlepšia prekrvenie a tým pádom aj zmenšia šance na to, že opuch očí opäť vznikne.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.