• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Zabúdanie v mladom veku - tu sú možné príčiny

  • 19:39 03.06.2018
  • Bratislava
Zabúdanie v mladom veku - tu sú možné príčiny

Každý z nás občas na niečo zabudne. Ak ale pravidelne pátrate v pamäti po tom, kam ste odložili telefón alebo kde sú vaše kľúče, niečo môže negatívne ovplyvňovať vašu pamäť. Prečítajte si, čo okrem chorôb môže zabúdanie spôsobovať.

Najčastejšou príčinou, ktorá môže ovplyvniť pamäť mladého aj staršieho človeka, je dlhodobý stres. Počas stresu sa do nášho tela vyplavujú stresové hormóny, ktoré pôsobia aj na našu schopnosť rozpamätať sa. Niekedy nám môžu vypadnúť aj také samozrejmé veci ako miesto bydliska, alebo dokonca vlastné meno. Je to spôsobené tým, že mozog sa sústredí na podnet, ktorý ho stresuje a ostatným informáciám nevenuje až takú pozornosť a energiu.
Okrem stresu ovplyvňujú našu pamäť negatívne aj tieto veci:

Nedostatok spánku
Ak chodíte pravidelne spávať neskoro a spíte menej ako 7 hodín, po čase sa to prejaví aj na vašej pamäti. Pokiaľ je to možné, skúste si zorganizovať čas tak, aby ste svojmu telu aspoň 4 dni v týždni dopriali poriadny a dlhý spánok.

Fajčenie
Dlhoroční fajčiari by sa okrem svojich pľúc mali obávať aj o svoj mozog. Často sa totiž práve v tejto skupine vyskytujú aj problémy s pamäťou a celkovo s prenosom informácií medzi jednotlivými časťami mozgu.


Ak ste ale iba príležitostný fajčiar, takéto problémy by vám hroziť nemali.

Štítna žľaza
Je dôležitá pri produkcii hormónov a pre látkovú premenu, no pôsobí aj na naše fungovanie pamäte. Tento problém sa vyskytuje častejšie u žien než u mužov, ak si ale neviete vysvetliť náhle problémy s pamäťou, vyhľadajte svojho lekára a požiadajte ho o test na štítnu žľazu.

Alkohol
Občasný pohárik či dva kvalitného alkoholu nezaškodí. Vo veľkých množstvách sa ale dokáže nepekne pohrať s pamäťou a vytvoriť jednoducho "okno". Dávajte si pozor, aby ste sa do takýchto stavov nedostávali príliš často - vaša pamäť by sa mohla veľmi rýchlo začať zhoršovať a mozog degenerovať.

Lieky
Našu pamäť najčastejšie ovplyvňujú antihistaminiká, anestetiká a tiež antidepresíva. U niektorých ľudí sa ale problémy s pamäťou prejavujú aj pri užívaní tabletiek na chudnutie, liekov na srdce či inkontinenciu. Pokiaľ vám ale tieto lieky predpísal lekár, nemôžete ich prestať len tak užívať. Ak cítite hocaké problémy, nielen s pamäťou, vždy sa so svojim lekárom musíte o užívaní liekov poradiť.


Pokiaľ vás problémy s pamäťou trápia dlhodobo alebo sa pomaly zhoršujú, nepodceňte situáciu, vyhľadajte svojho lekára a pátrajte po príčinách.

Zdroj: Info.sk, DK, everydayhealth.com, self.com. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.