3 emocionálne chyby, ktorými sa pripravujeme o šťastie
- 20:10 01.06.2018
- Svet

Ak často robíte tieto chyby, nielen, že sa tým pripravujete o pocit šťastia, ale dokonca si ešte viac zhoršujete svoj pohľad na svet.
Emócie ovplyvňujú každé naše rozhodnutie. Prejavia sa vo vzťahoch, v práci, v psychickom aj fyzickom zdraví. Napriek tomu, že emócie hrajú kľúčovú rolu v našich životoch, len málo z nás sa nad nimi bežne zamýšľa.
Ľudia len zriedka hovoria o svojich pocitoch a niekedy sami nevieme, ako sa s nimi vôbec vysporiadať. Nie je preto žiadnym prekvapením, že aj tí najúspešnejší z nás sa z času na čas dopustia emocionálnych chýb. Psychoterapeutka Amy Morinová sa najčastejšie stretáva s týmito z nich:
Popieranie toho, ako sa cítime
Tak, ako by ste nepopierali, že ste sa porezali na prste, tak by ste nemali zápasiť ani s tým, že sa jednoducho cítite na dne. Veta ako „Je mi jedno, že som nedostal/a tú prácu,“ alebo „Nehnevám sa,“ vám k šťastiu nepomôže.
Vieme, že je trápne a nepríjemné postaviť sa tvárou v tvár svojim emóciám, ale je to jediný spôsob, ktorý vám pomôže robiť správne rozhodnutia.
Vyhýbanie sa nepríjemným pocitom
Strach, smútok, poníženie a sklamanie – nik z nás sa s nimi v živote nestretáva rád. Niektorí ľudia sú ale ochotní zájsť až do extrémov, aby sa týmto pocitom vyhli. Aby ste mohli rásť, potrebujete v živote aj tieto emócie. Sami predsa viete, že ak by ste sa stále cítili len šťastne, asi by ste si to príliš nevážili.
Zakaždým, keď musíte čeliť nepríjemným pocitom, vnútorne rastiete a posilňujete svoje sebavedomie. Keď sa naučíte tolerovať nepohodu, budete ochotnejší spraviť krok vpred a zamiesť so strachom.
Prenasledovanie šťastia
Môže to vyznievať paradoxne, ale hnať sa za šťastím nie je práve šťastné riešenie vášho životného nešťastia. Namiesto nekonečnej honby za niečím lepším sa radšej zamyslite nad situáciou, v ktorej sa práve nachádzate, a nájdite v nej pozitívne stránky.
Život nie je len o smiechu a zábave. Nútiť sa ku šťastiu skákaním z jednej aktivity k druhej vám prinesie radosť len v ojedinelých prípadoch.
Niektorí ľudia sa dokonca snažia nahradiť dlhodobú spokojnosť okamžitým pocitom šťastia. Z dlhodobého hľadiska je preto dôležité trénovať sebadisciplínu, ktorá síce bude vyžadovať chvíľkovú nepohodu, no odvďačí sa vám dlhodobým pocitom šťastia vo forme splnených snov.
Ako si zlepšiť emocionálne skúsenosti
Tak, ako pri každých iných zručnostiach, aj emocionálne skúsenosti sa dajú zdokonaliť. Jedným zo skvelých spôsobov, ako posilniť mentálne zdravie, je naučiť sa, ako správne regulovať svoje emócie.
Ak správne identifikujete, čo v starostlivosti o svoju psychiku robíte zle, môžete proti tomu účinne bojovať, a dospieť tak k harmónii, ktorá vám dlho chýbala.

Pozor, aby ste sa nestrápnili! Čo naozaj znamená tento smajlík?
Rôzne generácie ho vnímajú inak. Aký význam nesie usmievavý smajlík?

Slovák Adam získal hlavnú cenu na vedeckej súťaži stredoškolákov v USA
Maturant získal hlavnú cenu 100.000 dolárov za vývoj revolučného lieku.

Chlapec zaspal s retiazkou na krku, mama ho našla takmer mŕtveho
Retiazka na krku sa mu stala takmer osudná. Mama vysvetlila, ako sa jej syn takmer popálil na smrť.

Záhadný jav pri meste: Nejde o tornádo, varujú meteorológovia
Jav, ktorý pripomínal tornádo, sa podľa meteorológov dokáže sformovať pri vysoko špecifických podmienkach.

Google po rokoch mení logo. Všimnete si zmenu?
Spoločnosť Google po desiatich rokoch prvýkrát pristúpila k zmene loga. Všimnete si ju?