10 esenciálnych olejov, ktoré vám pomôžu v boji proti kašľu

Niektoré z nich dokážu zmierniť príznaky kašľa alebo prechladnutia zjemnením sliznice v hrdle, bojom proti baktériám alebo zredukovaním zápalu.
Pokiaľ sa u vás dostavil kašeľ ako sprievodný príznak nachladnutia, chrípky alebo zápalu dutín, môžu vám pomôcť esenciálne oleje. V tomto článku sa dočítate o tom, v akých prípadoch použiť esenciálny olej a akým spôsobom ho čo najlepšie zužitkovať.
1. Eukalyptový esenciálny olej
Podľa niektorých štúdií eukalyptol, ktorý je hlavnou zložkou eukalyptového oleja, má antimikrobiálne účinky a dokáže bojovať s choroboplodnými baktériami. Takisto pomáha redukovať zápal a uľavuje od bolesti.
Kvapku eukalyptového oleja si môžete vmiešať do rastlinného oleja, a touto zmesou potom potrite hruď. Pomáha tiež naparovanie sa nad horúcou vodou s pridaným eukalyptovým olejom.
2. Rozmarínový esenciálny olej
Tak, ako eukalyptus, aj rozmarín obsahuje eukalyptol, ktorý okrem iného pomáha zriediť hlieny a zredukovať zápal.
3. Mätový esenciálny olej
Mentol, ktorý sa nachádza v mäte, po vdýchnutí pôsobí chladivo a zjemňuje tak bolesť hrdla. Mätový esenciálny olej môžete opäť rozpustiť v horúcej vode a vdychovať jej výpary. Môžete ho pridať aj do difuzéra alebo rastlinného oleja na masáž.
4. Oreganový esenciálny olej
V oreganovom esenciálnom oleji môžeme nájsť účinnú zlúčeninu karvakrol. Podľa štúdie z roku 2014 má táto látka antimikrobiálne účinky a dokáže sa zbaviť početných druhov baktérií. Výhodou tohto oleja teda je, že dokáže bojovať proti vírusovej aj bakteriálnej nákaze.
5. Tymianový esenciálny olej
Aj v tymiáne možno nájsť karvakrol. Tento olej je účinný aj pri prevencii pred baktériami a vírusmi.
6. Bergamotový, cyprusový esenciálny olej a olej z muškátového orechu
Všetky tri majú spoločné, že obsahujú kamfén, ktorý má pri vdychovaní chladiace a osviežujúce účinky. Má takisto antioxidačné vlastnosti, ktoré pomôžu ochrániť bunky pred poškodením a odstrániť škodlivé mikróby.
7. Esenciálny olej z pelargónie
Okrem toho, že tento esenciálny olej obsahuje látku Pelargonium sidoides, ktorá efektívne bojuje proti kašľu, navyše aj príjemne a sviežo vonia. Môžete si ho pridať do difuzéra alebo kúpeľa.
8. Škoricový esenciálny olej
Škorica sa bežne nespája s bojom proti kašľu, no pravdou je, že štúdia z roku 2017 ju vyhlásila za spoľahlivého ochrancu pred mikróbmi, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti. Aj tento olej môžete pridať do difuzéra alebo zmesi rastlinného a esenciálneho oleja.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.