• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
15°Bratislava

Odhalenie: Tieto lieky bolesti zabíjajú empatiu a emócie

  • 19:46 08.02.2018
  • Bratislava
Odhalenie: Tieto lieky bolesti zabíjajú empatiu a emócie

Bežne dostupné lieky proti bolesti menia spôsob, akým myslíte, otupujú emócie a znižujú empatiu.

Populárne lieky proti bolesti, ako je ibuprofén a paracetamol, znižujú empatiu u ľudí, tlmia emócie a menia spôsob, akým ľudia spracovávajú informácie.

Nové vedecké štúdie naznačujú, že voľne dostupné lieky proti bolesti môžu mať rôzne nečakané psychologické účinky. Nielenže blokujú fyzickú bolesť, ale aj emócie.

Lieky blokujú okrem bolesti aj emócie

Autori štúdie publikovanej v časopise Policy Insights from Behavioral and Brain Sciences, píšu:

"V mnohých ohľadoch sú tieto zistenia alarmujúce. Spotrebitelia predpokladajú, že keď užívajú lieky proti bolesti, zmierňujú fyzické príznaky, ale nepredpokladajú širšie psychologické účinky."

Podľa autorov štúdie užívanie liekov proti bolesti mení, ako ľudské mozgy spracúvajú informácie, ako prežívajú emócie a ako reagujú na emocionálne udalosti.

Lieky proti bolesti ovplyvňujú mužov a ženy odlišne

Keď ženy užívajú ibuprofén a paracetamol, znižuje sa aj ich utrpenie z bolestivých udalostí, ako je napríklad zrada. U mužov bolo možné pozorovať opačný účinok: v skutočnosti po užití týchto liekov cítili viac emocionálnej bolesti. Muži aj ženy zároveň po užití paracetamolu vykazovali menej empatie.

Iné štúdie tiež ukázali ďalšie spôsoby utlmenia emócií. Po užití týchto liekov proti bolesti ľudia reagujú miernejšie na nepríjemné fotografie, čo naznačuje zníženú citlivosť. Ľudia, ktorí užívali paracetamol, tiež robili viac chýb pri pokusoch spracúvať informácie.

Tieto štúdie naznačujú, že regulačné orgány by mali tieto lieky opätovne prešetriť. U ľudí, ktorí majú depresiu alebo majú problémy s pociťovaním pozitívnych emócií, by tieto druhy liekov proti bolesti mohli mať negatívne účinky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, us.sagepub.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.