Alkohol pomáha odstraňovať odpad z mozgu. Koľko by sme ho denne mali vypiť?

Alkohol podľa nových zistení pomáha odstraňovať škodlivý odpad z mozgu. Na to, aby sme ochránili pred Alzheimerovou chorobou, si však musíme príjem alkoholu strážiť.
Alkoholické nápoje môžu pomôcť vyčistiť mozog od toxínov, tvrdí nový výskum publikovaný v časopise Scientific Reports.
Nízke dávky alkoholu, približne 2,5 štandardných nápojov denne, môžu pomôcť odstrániť odpad spojený s Alzheimerovou chorobou a znížiť zápal v mozgu.
Neurovedkyňa Maiken Nedergaardová, ktorá viedla štúdiu, povedala:
"Je známe, že dlhodobý príjem nadmerného množstva etanolu má nepriaznivé účinky na centrálny nervový systém. V tejto štúdii sme však po prvýkrát ukázali, že nízke dávky alkoholu sú potenciálne prospešné pre zdravie mozgu, konkrétne zlepšujú schopnosť mozgu odstrániť odpad. "
Štúdia podporuje názor niektorých vedcov, že mierny príjem alkoholu môže byť prospešný. Výskumníci v štúdii dali myšiam rôzne množstvá alkoholu a pozorovali účinok na ich mozog.
Tie, ktoré dostávali vysoké dávky alkoholu počas dlhého obdobia, vykazovali zvýšené úrovne škodlivého zápalu. Mali tiež horšie kognitívne a motorické výkony.
U myší, ktorým boli podávané nízke dávky - čo zodpovedá 2,5 bežných nápojov denne - bol mozog účinnejší pri odstraňovaní odpadu ako u tých, ktoré neboli vystavené alkoholu.
Myši s nízkymi dávkami alkoholu tiež nevykazovali žiadne rozdiely v kognitívnych a motorických výkonoch v porovnaní s tými, ktoré nedostávali alkohol.
Nedergaardová povedala:
"...nízke dávky alkoholu sú prospešné, zatiaľ čo nadmerná spotreba škodí celkovému zdraviu. Štúdie ukázali, že nízky až stredný príjem alkoholu je spojený s menším rizikom demencie, zatiaľ čo silné pitie po mnohé roky spôsobuje zvýšené riziko kognitívneho poklesu.
Táto štúdia môže pomôcť vysvetliť, prečo k tomu dochádza. Konkrétne sa zdá, že nízke dávky alkoholu zlepšujú celkové zdravie mozgu. "

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.