Šokujúce zistenie: E-cigarety spôsobujú mutáciu DNA a rakovinu

Obľúbená alternatíva cigariet môže byť omnoho škodlivejšia, ako sme si doteraz mysleli.
Nová štúdia varuje, že fajčenie e-cigariet spôsobuje mutácie DNA, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny. Experti z Newyorskej univerzity uskutočnili výskum, v ktorom ľudské a myšie bunky pľúc a mechúra vystavili dymu z e-cigariet a sledovali, aké škody to spôsobí.
Dym z e-cigariet mutuje bunky
Nový výskum vyvracia predchádzajúce domnienky, že fajčenie e-cigariet je zdravšie ako fajčenie obyčajných cigariet. "Na základe týchto výsledkov si myslíme, že dym z e-cigariet je karcinogénny a že fajčiari e-cigariet majú vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc a močového mechúra a srdcových ochorení ako nefajčiari," hovorí výskum.
Menej chemikálií, no stále vysoké riziko
Výskum zistil, že v e-cigaretách je menej rakovinotvorných chemických látok ako v bežných cigaretách, ale fajčiari môžu mať pri nich vyššie riziko rakoviny pľúc, rakoviny močového mechúra a srdcových chorôb.
Tieto najnovšie zistenia vyplývajú z prieskumu, ktorý vykonala Univerzita v Severnej Karolíne v októbri 2017, ktorý tiež zistil, že fajčenie e-cigariet je rovnako škodlivé.
Vedúci štúdie Mehmet Kesimer uviedol:
"Nie je jasné, či sú e-cigarety “bezpečnejšie " ako normálne cigarety, pretože potenciálne nepriaznivé účinky e-cigariet sa len začínajú skúmať. Naše výsledky naznačujú, že e-cigarety môžu byť rovnako zlé ako normálne cigarety."
Autori štúdie z Newyorskej univerzity uviedli, že čoraz častejšie fajčia e-cigarety tínedžeri a dôvodom podľa vedcov môže byť to, že si myslia, že predstavujú menšie zdravotné riziko.
V prieskume z roku 2015 uviedlo 16 percent amerických stredoškolákov, že používajú e-cigarety. Z toho vyplýva, že je to najobľúbenejší nikotínový produkt medzi mladistvými. Avšak nedávno sa tento počet znížil a to viedlo k špekuláciám, že tínedžeri majú v súčasnosti väčšiu pravdepodobnosť užívania tabaku.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.