Oziaba vás nos? Pozor na psychiku!

Studený nos v zime potrápi azda každého z nás. Čo ak nám je naň zima aj vtedy, keď sme v teple?
Zima na nos môže značiť viac, ako len reakciu tela na teplotu okolitého prostredia. Štúdia z prostredia Nottinghamskej univerzity (Veľká Británia) prišla s tvrdením, že teplota nosa môže v skutočnosti odrážať mieru výkonnosti mozgu. Vedci v nej porovnali neurologické funkcie 14 dobrovoľníkov a zistili, že čím mentálne preťaženejší boli, tým chladnejší mali nos.
Výskumníci prostredníctvom termálnych kamier sledovali mozog účastníkov, zatiaľ čo tí vypĺňali rôzne psychologické úlohy. Podľa výsledkov sa dá povedať, že teplota nosa silne závisí od mentálneho pracovného zaťaženia. Mozog pod tlakom totiž musí vynaložiť väčšie úsilie na premiestnenie krvného toku z tváre do svojich neurónov.
Vedúci autor štúdie doktor Alastair Campbell Ritchie netajil prekvapenie z mimoriadnej intenzity prepojenia teploty tváre a mentálneho vypätia. „Čakali sme, že psychické požiadavky na vykonávateľa práce budú súvisieť s fyziologickými zmenami, ale veľmi nás ohromila priama súvislosť medzi pracovným zaťažením a teplotou tváre.“
„Výsledky dopadli inak, ako sme očakávali. Nečakali sme, že by sa tvár začala ochladzovať. S touto presnou metódou, ako určiť mieru pracovného zaťaženia, môžeme vyvinúť nástroje, ktoré pomôžu človeku v čase maximálneho stresu.“
Ritchie dodal, že termálna zobrazovacia technika môže byť nápomocná aj na pracovisku v zamestnaniach s dlhou pracovnou dobou, kde pomôže, či sú zamestnanci natoľko zaťažení, aby to mali negatívny dopad na ich pracovný výkon.
Bioinžinieri, ktorí stoja za výskumom, by sa chceli najprv zamerať na pilotov. Dohodli si preto spoluprácu s leteckou spoločnosťou Airbus, a do jej lietadiel nainštalujú termálne kamery, ktoré budú monitorovať psychickú záťaž pilotov počas letu.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.