Užívanie ibuprofénu by u mužov mohlo zanechať trvalé nebezpečné následky

Pred tým, ako siahnete po ružových tabletkách, by ste sa mali zamyslieť nad dôsledkami, ktoré môžu vo vašom organizme zanechať.
Vedecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences uverejnil štúdiu, ktorá poukazuje na nepriaznivé vedľajšie účinky užívania ibuprofénu na mužskú populáciu. Podľa vedcov sa mladí muži užívaním tohto liečiva vystavujú riziku neplodnosti.
Štúdia nadväzuje na predošlý výskum vplyvu ružových tabletiek na tehotné ženy, ktorý dokázal, že jeho užívaním sa zvyšuje riziko zdedených porúch, nedostatku testosterónu a iných fyziologických následkov u plodu mužského pohlavia.
Odvrátená strana ibuprofénu
Vedci rozdelili 31 mužských dobrovoľníkov vo veku od 18 do 35 rokov do dvoch skupín. Jednej denne podávali 600 miligramov ibuprofénu, druhú zásobili placebom. Okrem mužov následne vedci testovali aj vzorky semenníkov od darcov orgánov. V oboch prípadoch sa dokázal priamy vplyv ibuprofénu na mužské pohlavné orgány.
Ukázalo sa, že u mužov, ktorí pravidelne užívali ibuprofén, klesol pomer testosterónu k luteinizačnému hormónu (LH, hormón produkovaný gonadotropnými bunkami), čím došlo k hormonálnej nerovnováhe endokrinného systému.
Podľa údajov uvedených v štúdii ibuprofén selektívne potláča endokrinné bunky v semenníkoch, čím dochádza ku zmene ich fyziolófie. Tento proces má za následok rad nepríjemných účinkov, ako je neplodnosť, depresia, oslabenie srdcového svalu a mozgová príhoda.
Čím zaujal ibuprofén?
Pýtate sa, prečo vedci svoju pozornosť venujú práve tomuto liečivu? Ibuprofén je jedným z najbežnejšie využívaných voľne dostupných liekov proti bolesti. Okrem toho, že ho bežne nájdete v lekárničkách po celom svete, sa teší obľube aj u športovcov, u ktorých bol zaznamenaný nárast spotreby tohto lieku.
Svetová zdravotnícka organizácia bije na poplach. Podľa jej prieskumov neplodnosťou trpí približne 25% párov na celom svete, kvôli čomu sa spoločnosť dostáva do krízy. Počet aktívnych spermií sa u mužov v západnej spoločnosti za posledných 40 rokov zredukoval na menej ako polovicu, a pokles bude pravdepodobne aj naďalej pokračovať o 1,4% ročne.
Chráňte sa pred neplodnosťou
Okrem piluliek neplodnosť spôsobuje aj niekoľko ďalších faktorov, vrátane traumy, genetických a hormonálnych porúch, veku, hmotnosti, fajčenia a užívania alkoholu a drog a toxínov zo znečisteného vzduchu.
Štúdia o následkoch užívania ibuprofénu na plodnosť u mužov záverom podotýka, že negatívne účinky lieku sa na testovaných osobách dajú zvrátiť, no na ich odstránenie u väčšinovej populácie bude veda potrebovať viac času.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.