V zimnom období pozor na tlak!Takúto teplotu by ste doma mali mať, aby ste sa vyhli riziku

Nízke teploty sa môžu postarať o zvýšenie krvného tlaku, ktorý môže pri neliečení viesť až k infarktu. Odborníci poradia, akú teplotu by ste si mali nastaviť na termostate, aby ste predišli nežiadúcim výsledkom.
Odborníci z Národnej zdravotnej služby v Británii sa zhodujú na tom, že pokiaľ teplota vonkajšieho prostredia klesne pod 8 stupňov Celzia, na niektorých ľuďoch sa to môže prejaviť zvýšením krvného tlaku, ako aj zvýšením rizika mŕtvice, infarktu a zápalu pľúc.
V najväčšom ohrození sa nachádzajú ľudia po 65-ke a tí, ktorí k tomu majú predispozíciu vrátane ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek. Pred nebezpečenstvom vás môže ochrániť jednoduchá vec – termostat.
Koľko stupňov by sme doma mali mať?
Experti z britskej meteorologickej služby Met Office odporúčajú udržiavať v domácnosti teplotu aspoň 18 stupňov. Rovnakú teplotu by ste si mali nechať nastavenú aj počas noci.
„Chlad zhusťuje krv a zvyšuje krvný tlak. Dýchanie chladného vzduchu zas zvyšuje riziko infekcií dýchacích ciest.
Ľudia nad 65 rokov a ľudia, ktorí sú v rizikovej skupine, by si mali domácu teplotu nastaviť na 18°C aj počas noci; pokiaľ ste zdravý dospelý s vhodným oblečením a prikrývkami, teplota domácnosti vás v takej veľkej miere neovplyvňuje.“
V ohrození sú len niektorí
Na to, že zvyšovanie krvného tlaku v dôsledku chladného počasia sa týka len niektorých ľudí, prišiel výskum Glasgowskej univerzity s viac ako 16.000 účastníkmi.
„Je zaujímavé vedieť, že medzi počasím a krvným tlakom skutočne existuje spojitosť. Stále však potrebujeme vykonať ďalšie výskumy, aby sme odhalili mechanizmus, aký to u človeka riadi,“ uviedol pre portál Express vedúci nadácie Charity Blood Pressure UK.
„Keďže nevieme ovládať počasie, vysokému krvnému tlaku môžeme zabrániť inými spôsobmi. Jedzte napríklad viac ovocia a zeleniny, menej soli a alkoholu, a viac cvičte. Aj keď práve nesvieti slnko, odporúčame vyjsť si raz za čas na prechádzku.“
Medzi príznaky vysokého krvného tlaku patrí bolesť hlavy, otupenosť, prítomnosť krvi v moči a bolesť hrude.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.