Neurochirurg prežil týždeň v kóme. Teraz prehovoril o tom, čo videl „na druhom brehu“
- 20:51 14.12.2017
- Severná Karolína

Otázka o tom, čo nás čaká po smrti, patrí medzi tie najstaršie, ktoré trápili ľudstvo už od najskorších počiatkov.
Na svete je mnoho ľudí, ktorí mali šťastie v nešťastí, a podarilo sa im prežiť klinickú smrť. Niektorí si nespomínajú na to, čo sa dialo počas toho, ako im prestalo biť srdce. Iní sa rozhodli o svojich zážitkoch prehovoriť. Jedným z nich je aj 63-ročný neurochirurg Eben Alexander zo Severnej Karolíny (USA).
V roku 2008 Eben upadol do kómy, ktorá trvala celý týždeň. Našťastie sa z nej prebral, a o svojich spomienkach na to, čo počas nej „videl“, sa rozhodol prehovoriť. Svoju skúsenosť zaznamenal v knihe Living in a Mindful Universe: A Neurosurgeon's Journey Into the Heart of Consciousness (Život v mysliacom svete: Neurochirurgov výlet do srdca vedomia).
Eben Alexander predstavuje svoje knihy na prednáškach po celej Amerike
Ebena postihol zápal mozgu, známy tiež pod odborným názvom meningoencefalitída. Lekári mu dávali len dvojpercentnú šancu na prežitie – Ebenovej rodine dokonca oznámili, že je na čase začať vybavovať pohreb. Pacienta pri živote držali len prístroje.
Na sklonku života sa Eben musel vysporiadať s nezvyčajnými skúsenosťami. Doktor ich opísal ako pocit, akoby vchádzal do neba alebo niečo podobné. Zvrchu naňho začalo zostupovať svetlo, a zrazu začul hudbu.
„Zjavilo sa svetlo, vyzeralo, akoby prichádzalo z nejakého priezoru. Zdalo sa mi, že cezeň prechádzam do údolia s hebkou a hustou trávou. Krištáľovo čistá voda sa jagala pod lúčmi slnka. Ružovobiele oblaky vyzerali ako cukríky marshmallows a nebo bolo žiarivo modré. Videl som tam aj stromy, polia, zvieratá a iných ľudí.
Voda tiekla v riekach alebo padala z neba na zem ako dážď. Z jazier sa dvíhala hmla a vo vodách plávali ryby.“
Hoci ide o mimoriadne presvedčivý príbeh, zatiaľ neexistuje spôsob, ako overiť jeho pravdivosť. Obrazy, ktoré Alexander videl keď bol v bezvedomí, môžu byť len výplodom fantázie oslabeného mozgu.
Alexander je aj autorom ďalšej knihy s rovnakou tematikou a s názvom The Proof of Paradise (Dôkaz o raji). Muž je presvedčený o tom, že existuje život po smrti, a že dostal príležitosť doňho nahliadnuť. Zároveň však priznáva: „Existuje mnoho zaujímavých svedectiev ľudí, ktorí prežili svoju smrť. Je ale takmer nemožné dokázať pravdivosť ich slov.“
Máte podobný zážitok? Prispejte do organizácie
O tom, že podobné zážitky sa na svete vyskytujú často, svedčí aj organizácia s názvom The Near Death Experience Research Foundation (Organizácia na výskum zážitkov na prahu smrti), kde sa ľudia môžu zdôveriť so svojimi príbehmi. Tá sa však neteší z obrovskej kritiky z úst fyzikov a biológov.
Zároveň stojí za zmienku aj výskum amerického psychológa Raymonda Moodyho, ktorý sa takýmto zážitkom venuje už od 60. rokov minulého storočia a považuje sa za prvého človeka, ktorý im dal názov „zážitky na prahu smrti“ (near death experiences). O svojich poznatkoch napísal niekoľko kníh, z ktorých spomenieme napríklad Život po strate, Dotyky večnosti alebo najznámejší debut Život po živote.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum
Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou
Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť ruskú stíhačku, použili na to nezvyčajný typ zbrane.