Toto je skutočný dôvod, prečo antidepresíva nefungujú u 50% ľudí

Antidepresíva až polovici pacientov nepomáhajú. Vedci odhalili, prečo sú tieto lieky u niektorých ľudí menej účinné.
Nový výskum odhalil, že účinnosť antidepresív závisí aj od toho, ako ich lekári prezentujú pacientom. Podľa štúdie až trojnásobné množstvo ľudí zareagovalo na antidepresíva, keď v tieto lieky verili.
Spôsob, akým sú antidepresíva prezentované ľuďom, ktorí trpia depresiou alebo úzkosťou, môže byť rovnako dôležitý, ako akýkoľvek skutočný účinok lieku. V štúdii skupina ľudí užívala liek escitalopram. Je to štandardný selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu, ktorý sa tiež používa na liečbu úzkosti a paniky.
Avšak polovici ľudí bolo povedané, že to nie je pravý liek. Povedali im, že bol vyrobený tak, aby mal rovnaké vedľajšie účinky ako "skutočné" antidepresíva, ale nemal žiadne pozitívne účinky.
Doktorka Vanda Faria, hlavná autorka štúdie, vysvetlila:
"Naše výsledky ukazujú, že počet respondentov bol trikrát vyšší, keď im boli poskytnuté správne informácie, než keď si pacienti mysleli, že ich liečia neúčinným aktívnym placebom, aj keď farmakologická liečba bola rovnaká."
Skeny mozgov tiež ukázali, že aktivita mozgu bola systematicky odlišná v oboch skupinách, čo naznačuje, že účinok očakávania možno pozorovať na biologickej úrovni.
Malin Gingnellová, spoluautorka štúdia, povedala:
"To môže odrážať interakciu medzi poznaním a emóciami, pretože mozog sa s liekom mení odlišne v závislosti od očakávaní pacienta."
Viera v liek je rovnako dôležitá ako samotná účinná látka
Podľa profesora Tomasa Furmarka, ktorý viedol štúdiu, tento výskum ukazuje, aké dôležité sú očakávania pri tom, ako ľudia reagujú na liek:
"Nemyslíme si, že selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu sú neúčinné, alebo že im chýbajú terapeutické vlastnosti pre úzkosť, ale naše výsledky naznačujú, že prezentácia liečby môže byť rovnako dôležitá ako samotná liečba."
Štúdia bola publikovaná v časopise EBioMedicine.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.