Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?

Mnohí z nás si v domácej lekárničke uchovávajú lieky na chrípku, nádchu alebo lieky od bolesti pre prípad, že by sa mohla dostaviť niektorá z týchto nepríjemností. Čo sa však stane, ak užijeme starý liek?
Lekári vo všeobecnosti odporúčajú neužívať lieky, ktoré prekročili dátum minimálnej spotreby. Prečo by sme tak nemali robiť a čo sa stane, ak po starom lieku predsa len siahneme?
Spoločnosti predávajúce lieky vyžadujú, aby sa dátum minimálnej spotreby uvádzal na krabičke každého voľnopredajného lieku, ako aj lieku na predpis. Dátum minimálnej spotreby každého liečiva sa určuje pomocou testovania.
Predtým, ako sa liek predá, skladuje sa v uzákonených podmienkach, ktoré určujú teplotu skladovania a pravidelnú kontrolu účinnosti lieku. U väčšiny liekov sa uvádza expiračná doba šesť mesiacov až dva roky. Spoločnosti zvyčajne negarantujú bezpečnosť lieku po uplynutí tejto doby.
V júli sa však na svetlo sveta dostal výskum zameriavajúci sa na dátumy spotreby jednotlivých liečiv a ich účinok po presiahnutí tohto dátumu. Šokujúce výsledky výskumu priniesli odhalenie, že tisícky liekov sa každoročne vyhadzujú do koša napriek tomu, že sú stále účinné.
Bezpečnosť a účinnosť lieku po záruke by mohlo ohroziť niekoľko faktorov, ako podmienky skladovania alebo čas, ktorý ubehol, odkedy bol liek otvorený. Napriek tomu, že niektoré lieky prežijú aj tieto komplikácie, len ťažko sa dá určiť, ktoré to sú.
Gina Bellotieová je profesorkou farmakológie na Univerzite Thomasa Jeffersona vo Philadelphii. Pacientom, ktorí sa ocitnú v situácii, ktorá im urgentne nedovolí užiť iný liek ako expirovaný, aj napriek najnovším zisteniam odporúča radšej voliť možnosť vyčkať bolesť bez lieku. Podľa nej totiž staré lieky – obzvlášť pokiaľ sú v kvapalnej forme – môžu vyvolať rad nepríjemných vedľajších účinkov, ktoré môžu situáciu len skomplikovať.
Pokiaľ ste na pochybách, či staré balenie Paralenu, čo si doma odkladáte na horšie časy, je ešte stále účinné, vezmite ho do najbližšej lekárne, kde vám poradí skúsený lekárnik.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.