V tomto veku sú ľudia podľa vedcov najmenej šťastní

Štúdia zo 160 krajín zistila vek, v ktorom sú ľudia najmenej spokojní so životom. Možno vás zarazí, o ktorý vek sa jedná.
Životné uspokojenie sa znižuje v strednom veku, po ktorom začína znova stúpať po dosiahnutí veku 54 rokov, ako objavuje nová štúdia celosvetového blaha. Tento trend sa jedná predovšetkým anglicky hovoriacich krajín. Ako je to u nás?
Anglicky hovoriace krajiny
Pokles životnej spokojnosti sa vyskytuje okolo veku 45 rokov až do 54 rokov a je vidieť v mnohých bohatých krajinách vrátane Spojených štátov, Kanady, Veľkej Británie a Austrálie. V týchto krajinách existovali podobné zistenia o emocionálnych aspektoch šťastia. Pravdepodobne preto, že ľudia v strednom veku zaznamenali vyššie úrovne stresu, obáv a hnevu, ako v starobe.
Profesor Angus Deaton, jeden z autorov štúdie, povedal:
"Toto zistenie sa takmer očakávalo. Toto je obdobie, počas ktorého mzdové sadzby zvyčajne vrcholia a je to najlepší čas na prácu a zarábať čo najviac, a to aj na úkor súčasného blahobytu, aby sa neskôr v živote zvýšil bohatstvo a blahobyt dotyčného. "
Ekonomické elementy sú jednou možnosťou, prečo v tomto veku je človek najmenej spokojný so životom.
Rozdiely medzi krajinami sveta
Západné bohaté krajiny majú lepšie systémy zdravotnej starostlivosti, ktoré dokážu lepšie vyriešiť niektoré problémy starnutia. Preto v týchto krajinách sa ľudia na dôchodku cítia lepšie. Ale napríklad v bývalom Sovietskom zväze sa životná spokojnosť s vekom znižuje, rovnako ako v krajinách Latinskej Ameriky. Jedinou výnimkou boli africké krajiny, kde priemerná životná spokojnosť zostala počas celého života nízka.
Profesor Deaton tvrdí:
"Ekonomická teória môže predpovedať pokles v blahobyte medzi stredným vekom v krajinách s vysokými príjmami a rovnako anglicky hovoriacimi krajinami. Zaujímavé je, že tento vzor nie je univerzálny. Ostatné regióny, ako bývalý Sovietsky zväz, boli postihnuté kolapsom komunizmu a iných systémov. Takéto udalosti ovplyvnili starších ľudí, ktorí stratili systém, ktorý, hoci nedokonalý, dal zmysel ich životu a v niektorých prípadoch aj ich dôchodkom a zdravotnej starostlivosti. "
Kľúč k dlhému životu
Údaje, z ktorých vychádzajú zistenia, pochádzajú zo 160 krajín, ktoré predstavujú viac ako 98% svetovej populácie.
Keď sa vedci pozerali na šťastie a úmrtnosť, kľúč k dlhému životu sa zdal byť jednoduchý. Mať v živote zmysel, prečo žiť. Keď majú starší ľudia pocit, že ich život má svoj účel, ich šance na umieranie sa výrazne znížili.
Autori štúdie dospeli k záveru:
"Hoci výsledky jednoznačne nepreukazujú, že eudaimonická pohoda je kauzálne spojená s úmrtnosťou, zistenia vytvárajú zaujímavé možnosti pozitívneho blaha, ktoré sa podieľajú na znížení rizika pre zdravie."
Súhlasíte s výsledkami tejto štúdie? Dajte nám vedieť váš názor v komentároch.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.