Ľudia, ktorí dlhšie zívajú, sú inteligentnejší. Prečo?

Nová štúdia priniesla zaujímavý objav.
Dĺžka zívania koreluje s tým, ako ťažký je váš mozog a koľko neurónov má. Čím teda dlhšie zívate, tým väčší je váš mozog, podľa štúdie uverejnenej v časopise Biology Letters.
Výskum zistil, že dĺžka zívania presne predpovedá veľkosť mozgu zvieraťa a závery výskumu môžu byť aplikované aj na človeka.
Výskumníci sledovali YouTube videá mačiek, psov, goríl, líšok, tiav, ježkov, koní, potkanov, šimpanzov a ďalších zvierat, pričom merali ich zívanie. Zistili, že najdlhšie zívali ľudia, ktorých mozog váži v priemere o 1,4 kg viac. Dlšhie zívali rovnako šimpanzy, kone a ťavy, kratšie potkany, králiky, myši.
Andrew Gallup, evolučný psychológ a jeden z výskumníkov tejto štúdie hovorí, že zívame preto, aby sme ochladili naše mozgy. Tvrdí:
“Keď zívate, vaše čeľuste zvyšujú cirkuláciu krvi vo vašej lebke a teplá krv sa čerpá z mozgu. Zároveň vlna vzduchu do vašej nosovej a ústnej dutiny prináša ochladenie lebečnej tepny. Tieto dva procesy rozptyľujú teplo rovnakým spôsobom ako chladič chladí motor auta.”
A čím väčší mozog, tým potrebuje viac schladiť. Súhlasíte s názorom vedcov?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.