Tento faktor urýchľuje proces starnutia. Takto si pridáte až 8 rokov navyše!

Biologický proces starnutia môže naštartovať aj pre nás obyčajná činnosť. Poradíme vám, ako proces neurýchľovať.
Bunkové starnutie je prirodzený proces našich buniek. Toto starnutie však podporujú faktory ako je obezita a fajčenie, ktoré podporujú skracovanie telomérov (koncových častí chromozómov, ktoré slúžia ako ochrana pred poškodzovaním chromozómov). Tie sa spájajú s kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou, ale aj s rakovinou.
Aký faktor najviac vplýval na biologické starnutie?
Výskumníci z University of California San Diego School of Medicine zistili, že staršie ženy, ktoré sedia po dobu dlhšiu ako 10 hodín denne s nízkou fyzickou aktivitou sú biologicky staršie v porovnaní so ženami, ktoré nevedú sedavý životný štýl. Sedavý životný štýl tak pridal takýmto ženám až 8 rokov!
Štúdia publikovaná v magazíne American Journal of Epidemiology tvrdí, že staršie ženy, ktoré majú menej ako 40 minút strednej až intenzívnej fyzickej aktivity denne a vedú sedavý spôsob života majú kratšie teloméry. Výsledky vyplývali zo skúmania takmer 1500 žien vo veku 64-95 rokov.
“Naša štúdia zistila, že bunky starnú rýchlejšie spolu so sedavým spôsobom života. Chronologický vek totiž nemusí vždy zodpovedať biologickému veku ,” tvrdí autor štúdie Aladdin Shadyab, PhD.
Starnutie môžeme zvrátiť
Zaujímavý je však fakt, že ženy, ktoré vykonávali aj napriek sedavému spôsobu života denne intenzívny fyzický pohyb po dobu 30 minút nemali skrátené teloméry. Toto je podľa štúdie posun, ktorý naznačuje, že dostatočný pohyb a cvičenie dokážu ovplyvniť biologické starnutie nášho tela, čo znamená, že každý človek môže ovplyvniť to, ako starne. Výskumníci sa zároveň vyjadrili, že v ďalšom skúmaní sa rozhodli zamerať na populáciu mladších mužov a sú zvedaví, aké výsledky dosiahnu.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.